Luani i shpëtuar nga cirku i thotë lamtumirë kujdestares pas 20 vjetëve së bashku

Ndryshe

Luani i shpëtuar nga cirku i thotë lamtumirë kujdestares pas 20 vjetëve së bashku

Më: 23 janar 2022 Në ora: 21:17
Foto nga vendi i ngjarjes

Jupiter është një luan i butë e i dashur nga Kolumbia që u bë i famshëm teksa jetonte në Refúgio Villa Lorena, që është një nga strehat më shembullore për kafshët e abuzuara.

Ana Julia Torres është kujdesur deri tani për nëntë tigra Bengali, xhaguarë, kugarë, një krokodil, një ari me syze madje dhe për një struc.

Në qendër jeton dhe një shimpanze i quajtur Jocko, majmunë të ndryshëm dhe qindra zogj shumëngjyrësh.

Ana Julia thotë se përbashkëta e tyre e vetme është se janë trajtuar në mënyrë abuzive nga pronarët e tyre të mëparshëm.

“Ata janë të butë, disa kanë humbur gjymtyrë, janë të verbër ose nuk mund të fokusohen, tregon gruaja.

“Unë vetë kam dy fëmijë njerëzorë, kurse fëmijët e tjerë janë rreth 800 kafshët e qendrës — disa me kthetra, disa me shumë pellush, por të gjitha të mrekulueshme,” thotë Torres.

Mes rreth 800 kafshëve të strehës, i preferuari i Anës është luani Jupiter.

Ajo e ka shpëtuar Jupiterin nga cirku, ku ai shpesh abuzohej në përformacat e tij, dhe kthetrat i ishin prerë.

Rrjedhimisht Jupiteri humbi besmin te njerëzit dhe krijoi një fobi nga kontakti me ta.

Por kur erdhi nën kujdesin e Anna Julia, fobia e tij nisi të ndryshonte.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat