​“Ketri” i gjetur në thellësi të detit ngjason si një banane gjysmë e qëruar

Ndryshe

​“Ketri” i gjetur në thellësi të detit ngjason si një banane gjysmë e qëruar

Më: 3 gusht 2022 Në ora: 00:07
Foto ilustrim

Një “ketër gome” ishte një nga krijesat e çuditshme të gjetura në një humnerë në Oqeanin Paqësor dhe nëse do të kishte diçka të tillë si një shfaqje fantastike nënujore, atëherë kjo do të ishte ajo.

Shkencëtarët nga Muzeu i Historisë Natyrore (NHM) në Londër kanë zbuluar një kafshë misterioze në Oqeanin Paqësor, dhe dhjetëra nga krijesat e çuditshme mund të jenë specie që janë të panjohura për shkencën.

Me ndihmën e një automjeti të drejtuar nga distanca (ROV) gjatë verës së vitit 2018, shkencëtarët gjetën 55 ekzemplarë që fshiheshin në skajin perëndimor të një humnerë të vendosur midis Havai dhe Meksikës, afërsisht 5.000 metra nën sipërfaqen e detit.

Nga ai grumbull i çudirave oqeanike, shtatë u konfirmuan së fundmi se ishin specie të sapo gjetura dhe gjetjet e studiuesve u publikuan më 18 korrik në revistën ZooKeys.

Ndërsa ana lindore e humnerës është eksploruar rregullisht, pjesa e saj perëndimore përfshin disa male nënujore dhe është më pak e qasshme duke mbetur kryesisht e pa eksploruar, duke e bërë atë vendin kryesor për zbulimin e specieve të reja.

Gjatë ekspeditës së 2018, shkencëtarët më shumë se kompensuan kohën e humbur. Njëra pas tjetrës, çdo krijesë e re që ata zbuluan ishte po aq magjepsëse sa ajo që doli më parë: nga një trangull deti elastik, në formë bananeje, i njohur si një ketër gomë (Psychropotes longicauda) - individi që ata gjetën shtrihej gati 60 centimetra i gjatë e deri te një sfungjer deti në gjininë Hyalonema, trupi i të cilit i ngjante një tulipani.

"Rreth 150 vjet më parë, ekspedita [HMS] Challenger eksploroi këtë zonë, por me sa di unë, nuk është bërë shumë studim që nga ajo kohë," tha për Live Science Guadalupe Bribiesca-Contreras, një biologe pranë Departamentit të shkencave të jetës dhe autorja kryesore e studimit, tha për Live Science.

Nga speciet e reja të mundshme që zbuluan shkencëtarët, ajo që tërhoqi vëmendjen e Bribiesca-Contreras ishte një lloj korali në gjininë Chrysogorgia.

Polipi i tij portokalli i zbehtë i ngjante atij të C. abludo, një specie që zakonisht gjendet në Oqeanin Atlantik. Por studiuesit më vonë e identifikuan atë si një specie të re që ende nuk është emëruar. Kjo shënon herën e parë që një koral i kësaj gjinie është gjetur në Paqësor.

"Në fillim menduam se ishte e njëjta specie, por pas punës së mëtejshme molekulare, mësuam se është morfologjikisht i ndryshëm," tha Bribiesca-Contrerasshe.

“Një gjë që më bën përshtypje gjithmonë është se shumë nga këto forma jete që ne shohim nuk kanë ndryshuar shumë gjatë miliona viteve. Shumë nga këto specie ne i kemi parë si fosile dhe ato duken saktësisht të njëjta tani," shtoi ajo.

Përpara ekspeditës së NHM, shumë nga këto kafshë janë parë vetëm në fotografi ose video, ose njihen nga mbetjet e tyre të fosilizuara. Ky mision u mundësoi shkencëtarëve të studionin ekzemplarët ndërsa lëviznin lirshëm nëpër habitatin e tyre oqean, dhe më pas në laborator.

Hulumtime të tilla i lejojnë shkencëtarët të kuptojnë më mirë ekosistemet e largëta dhe të paprekura në det të thellë - një qëllim i rëndësishëm pasi industria e minierave në det të thellë vazhdon të zgjerohet në mbarë botën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat