​Krimbi i çuditshëm detar duket si një grumbull i ndritshëm shpagete

Ndryshe

​Krimbi i çuditshëm detar duket si një grumbull i ndritshëm shpagete

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Një krijesë e çuditshme në fund të detit, e mbuluar me tentakula portokalli të shndritshme, së fundmi bëri debutimin e saj në internet në pamjet video të publikuara rishtazi.

Krijesa e pazakontë është në fakt një lloj krimbi detar i segmentuar i njohur si polikaet.

Studiuesit nga Instituti i Kërkimeve të Akuariumit të Monterey Bay (MBARI) kapën pamjet e krimbit në vitin 2012 duke përdorur një automjet të drejtuar nga distanca, ndërsa po eksploronin Gjirin e Kalifornisë në brigjet e Meksikës. Ata publikuan videon më 1 korrik për të festuar Ditën Botërore të Polikaetëve.

Kjo specie e veçantë e krimbit ende nuk është emëruar zyrtarisht, por i përket gjinisë Biremis. Ajo nuk ka sy apo fyt dhe përdor tentakulat e saj shumëngjyrëshe për të kapur copat e vogla të mbetjeve organike, të njohura gjithashtu si bora detare, me të cilat ushqehet, sipas MBARI.

Shumica e krimbave jetojnë poshtë shtratit të detit dhe fusin vetëm tentakulat e tyre si petë në ujë për të rrëmbyer copa ushqimi. Por ky krimb Biremis e kalon jetën e tij mbi tokë dhe më parë është vërejtur duke notuar nëpër ujë ose duke u zvarritur përgjatë shtratit të detit për të gjetur vende ku ushqimi është i bollshëm.

"Dhënia e emrit një specie kërkon shumë kohë dhe përkushtim për të mbledhur ekzemplarë, për të ekzaminuar tiparet kryesore, për të renditur ADN-në dhe për të caktuar një emër shkencor," thanë përfaqësuesit e MBARI në deklaratë.

Është e paqartë saktësisht se sa thellë mund të qëndrojë ky krimb, por shumica e vrojtimeve kanë ndodhur nën 2.000 metra nën sipërfaqe.

Eksplorimi i vazhdueshëm i oqeanit të thellë është jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht pasi shumë ekosisteme po degradohen nga praktikat shkatërruese si minierat në det të thellë ose gjuetia ndaj peshqve.

"Pa dyshim që shumë krimba të tjerë të mrekullueshëm si Biremis presin zbulimin në thellësitë misterioze të oqeanit," thanë përfaqësuesit e MBARI-t.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat