Pse autobusët e shkollave janë të verdhë?

Ndryshe

Pse autobusët e shkollave janë të verdhë?

Më: 6 maj 2023 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Të gjithë autobusët e shkollave janë lyer saktësisht me të njëjtën ngjyrë, një nuancë e quajtur “School Bus Glossy Yellow”, për një arsye.

Shumë vite më parë fëmijët transportoheshin në shkollë me mjete të ndryshme. Në atë kohë nuk kishte diçka specifike për lëvizjen e nxënësve, të cilët shkonin në shkollë me lloje të ndryshme automjetesh.

Ndryshimet e mëdha në mënyrën se si studentët udhëtojnë nëpër botë filluan në vitet 1930. Profesor Frank Cyr në Teachers College, Columbia University ka udhëtuar pothuajse në çdo shtet të SHBA-së dhe kreu një studim për transportin e sigurt të nxënësve drejt shkollave.

Kështu, në vitin 1939, Cyr organizoi një konferencë në Nju Jork kushtuar përmirësimit dhe standardizimit të specifikimeve të autobusëve shkollorë. Kështu ai ftoi edukatorë, zyrtarë automobilistikë nga 48 shtete të SHBA-së dhe prodhuesit e autobusëve, me synimin për të zhvilluar një lloj të ri autobusi që thekson sigurinë.

Në atë takim historik, pjesëmarrësit e konferencës prezantuan 44 prototipa për autobusin modern të shkollës, duke renditur dimensionet dhe dyert e tij, deri në gjerësinë e korridorit. Por prototipi që e bëri Cyr-in të famshëm ishte autobusi klasik i verdhë i shkollës.

Sipas William Cyr, djalit të Frank, babai i tij u përpoq të gjente një ngjyrë të autobusit të shkollës që jo vetëm që do të shihej lehtësisht nga një distancë, por edhe e dallueshme.

“Sa herë që e shihnim, e dinim se ishte një grup fëmijësh që po shkonte diku. Para kësaj, ata i dërgonin fëmijët në shkollë me çdo gjë që kishte rrota,” tha William në një artikull të New York Times.

Në zyrën e tij, Cyr pa disa mostra ngjyrash dhe u tërhoq instinktivisht nga ajo që ai e quante “portokalli”, një spektër ngjyrash që varionin nga portokallia e kuqe në të verdhë.

Në takimin e vitit 1939, Cyr shfaqi 50 mostra bojë në muret e sallës së konferencave dhe ngriti një komitet të posaçëm për të zgjedhur “fituesin” . Kështu ata përfunduan me nuancën e verdhë-portokalli që fillimisht njihej si “School Bus Chrome”.

Në fund të konferencës, Cyr botoi një broshurë prej 42 faqesh që propozonte specifikimet e autobusëve shkollorë të vendit. Dhe kopertina e broshurës ishte sigurisht një autobus i verdhë shkollor.

Cyr nuk ishte një shkencëtar apo një ekspert sigurie, por ai instinktivisht bëri lidhjen midis ngjyrave të ndezura, dukshmërisë dhe sigurisë së transportit .

“Ngjyrat që shihen më lehtë nga syri i njeriut janë të verdha, e verdhë-jeshile në të verdhë dhe verdhë në të gjelbër”, tha okulisti Stephen Solomon. “Kjo hije është në krye të spektrit të dukshmërisë. Nuk ka asnjë ngjyrë që tërheq më shumë vëmendje ose është më e spikatur.”

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat