Kosovë Dardane, urime 11-vjetori i pavarësisë! - Bota Sot
Kosovë Dardane, urime 11-vjetori i pavarësisë!

Opinione

Kosovë Dardane, urime 11-vjetori i pavarësisë!

Nga: Prof.Dr. Mehdi HYSENI Më: 17 shkurt 2019 Në ora: 17:12
Prof.Dr. Mehdi HYSENI

Sot, më 17 shkurt 2019, lexova, dërgova  dhe, njëkohësisht mora shumë urime për pavarësinë e 11-vjetorit të Republikës së Kosovës (17 shkurt 2008), ku emërues i përbashkët i mesazhit të tyre ishte dëshira që Kosova të jetë pjesë e strukturave euro-atlantike (NATO dhe BE).

Një dëshire të tillë i bashkohem edhe unë, që Kosovën e pavarur ta shoh sa më parë në gjirin e NATO-s dhe të BE-së. Mirëpo,  hëpërhë kjo është vetëm një dëshirë, një synim dhe një shpresë e madhe  e jona, që  të bëhet realitet derisa Kosova nuk njihet nga Kombet e Bashkuara, si dhe derisa  liderët drejtues politikë të saj  kosovarë (Hashim Thaçi, Behxhet Pacolli,Enver Hoxhaj etj.) të  debatojnë me   presidentin serb Aleksandar Vuçiq, me nënkryeministrin dhe ministrin e Jashtëm Ivica Daçiq dhe me kryeministren  e qeverisë së Serbisë, Ana Bërnabiq në kuadrin e Dialogut të Brukselit (2011-2019).

Prandaj, me  gjithë aspiratën dhe dëshirën tonë të flaktë, që Kosova të jetë pjesë integruese e BE-së dhe e NATO-s, ARDHMËRIA E KOSOVËS ËSHTË BASHKIMI I SAJ ME SHQIPËRINË OSE ME AMERIKËN. Kjo do të ishte ekzistenca, prosperiteti dhe ardhmëria e sigurt e Kosovës.

Politika dhe diplomacia  zyrtare e Prishtinës dhe e Tiranës, pikësëapri (ashtu siç kanë filluar bashkëpunmin e  tyre të ndërsjellë të dy qeveritë e Kosovës dhe të Shqipërisë, duke hequr kufijtë dhe barrierat doganore, ekonomike, tregtare mes dy vendeve), duhet të fokusohen, të  angazhohen dhe të punojnë me seriozitetin më të madh  në realizimin e projektit  të tyre historik për bashimin e Kosovës me Shqipërinë, Jo të fantazojmë  dhe të jetojmë  me ëndrra  të bukura dhe me dëshira të parealizueshme , d.m.th. të jetojmë në vetëkënaqësi, jashtë rrethanave të realitetit politik , duke qenë se Kosova nuk mund të fitojë statusin e saj si anëtar me të drejta dhe me detyrime të plota as në BE e as në NATO, duke qenë se ende nuk njihet si shtet i pavarur dhe sovran nga Organizata e Kombeve të Bashkuara .

Pavarësisht nga  dëshirat e zjarrta, nga deklaratat dhe nga intervistat  ekzagjeruese bombastike politiko- diplomatike (pa tavan) të liderëve drejtues të Kosovës,  sipas së drejtës ndërkombëtare dhe sipas Kartës së Kombeve të Bashkuara, Kosova as de fakto e as de jure nuk është subjekt juridik i së drejtës ndërkombëtare.  Ligjërisht, kjo është pengesa kryesore, pse Kosova  nuk mund të aderojë as në BE e as në NATO, pavarësisht nga manipulimet, nga mashtrimet dhe nga  gënjeshtrat politiko-propagandistike të udhëheqësve të Republikës së Kosovës (2008-2019).

Pra, nuk është e ndershme që vazhdimisht ta gënjejmë opinionin publik se gjoja  Kosova “së shpejti do të jetë anëtare e BE-së dhe e NATO-s” !?

Kjo utopi e shkretë politike  nuk  është e vërtetë, sepse  kusht themelor juridik dhe politik për t’u anëtarësuar në BE  ose në NATO, është që pikësëpari të jesh shtet i  njohur nga OKB-ja, ashtu sikurse që janë të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe të Organizatës së Atlantikut Verior (NATO).

Kush është ai shqiptar normal dhe patriot i Kosovës, që nuk do ta dëshironte hyrjen sa më të shpejtë të Kosovës në Bashkimin Evropian (BE) dhe në NATO, sepse në këtë rast,  do të merrnin fund përgjithmonë pretendimet territoriale të Serbisë ndaj Kosovës së Shqipërisë etnike.

Kjo do të kishte qenë e mira e Zotit, por si, dhe kur do të vinte në shprehje realizimi i një dëshire të tillë, duke qenë se  Kosova ende nuk është subjekt juridik  i së drejtës ndërkombëtare?

-Tjetra pengesë e supozuar politike, a do të pranonin BE-ja dhe NATO-ja, që dy shtete të njëjta shqiptare (Kosova dhe Shqipëria) të integroheshin në strukturat e tyre ekzistuese?

Edhe këtë element të rëndësishëm, duhet ta mbajë parasysh politika dhe diploamcia zyrtare e boshtit Prishtinë – Tiranë, në mënyrë që shqiptarët e Kosovës, të mos dezinformohen për çdo ditë, se gjoja, tanimë “është punë e kryer”  përfshirja e Kosovës në BE dhe në NATO!?

Kjo propagandë retrotike  dhe manipuluese, duhet të flaket nga shtetarët drejtues të Kosovës dhe të Shqipërisë, si dhe nga “KAZANI” i masmediave të verdha dezinformuese të tyre, sepse  veprimet e tilla nuk e ndihmojnë aspak çështjen e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë. Përkundrazi, një propagandë e tillë po zhvillohet me qëllim që me çdo kusht të pengohet procesi bashkimit të Kosovës me Shqipërinë.

Kjo formë e propagandimit  se gjoja, SË PARI “Kosova dhe Shqipëria duhet të bashkohen në BE, është shumëfish e dëmshme për procesin e filluar të bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, sepse ky është vetëm një servilizëm ndaj   BE-së dhe ndaj strukturave evro-atlantike nga ana  e disa “timonierëve” të anijes drejtuese të Kosovës dhe të Shqipërisë, tanimë të vetëdeklaruar se, SË PARI “shqiptarët duhet të bashkohen në BE”!?

Kjo është “formula dialektike”  më lukrative që kastave despotike dhe autoritare në pushtet (si në Kosovë, ashtu edhe në Shqipër) u garanton “mbiejtesën” e sundimit të tyre me dekada, ashtu sikurse deri tani (1990-2019).

Prandaj , nuk ka dilemë se kjo formë propaganduese e gënjeshtërtë dhe dezinformuese (në dëm të bashkimit të Kosovës me Shqipërinë) mbjell mosbesim, konfuzion dhe  polarizim pikëpamjesh dhe veprimesh mes shqiptarëve dhe, vështirëson krijimin e atmosferës për bashkëpunim kosntruktiv dhe të ndërsjellë me partnerët evropianë dhe ndërkombëtarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...