Të ndalet spastrimi etnik i Qeverive të Thaçit dhe Mustafës! - Bota Sot
Të ndalet spastrimi etnik i Qeverive të Thaçit dhe Mustafës!

Opinione

Të ndalet spastrimi etnik i Qeverive të Thaçit dhe Mustafës!

Nga: Nefail MALIQI Më: 1 qershor 2020 Në ora: 12:40
Nefail MALIQI

 

* Urgjent prokuroret dhe institucionet e drejtesise ne Kosove te bëjene hetime dhe te ngrisin aktakuza per spastrime etnike naj krereve te qeverive te e mehershme te Kosoves te prira kryesisht nga Hashim Thaci dhe Isa Mustafa, te cilet sot Kosove e lane vetem me 1.5 milionë banore qe dikur kishte 2 milionë?!

Kosova po zbrazet!...kane alarmuar nderkombetaret!. Shqiptaret po takohen me libaralizmin e vizave ne Evropë.

Sipas raportit me te ri te Eurostat nga viti 2013 deri në vitin 2018, nga trojet shqiptare janë larguar 227 mijë persona, duke vendosur një rekord në krahasim me të gjitha vendet e tjera të Ballkanit.
Spastrimi etnik nuk ak brira, ai ne Kosove po vazhdon edhe pas clirmit te KoSovës. Ta ndalet spastrimi etnik ose te ndalet Qeveria e Isa Mustafes dhje Avdullah Hotti te ciles i prine PAN dhe Hashim Thaci.

Sa here shkruajme per shqiptaret ne Zvicer, Gjemrnai apo perendmi me shifra te medha sikur psh ne Zvicer sot jane rreth 300.000 shqiptare, ka kritika se smund te jene aq..Por kur lexojme raportet e OKLB-se, UNHCR-se nderkombëtareve qe japin shifra alarmante te eksodit bejne fjale per ikjen e qytetareve te Kosoves te zhgenjyer me politikajt keto 20 vitet e fundit dhe nga mosperspktiva, sikur raporti i fundit Eurostatit (227 mijë persona) duket se po e justifikon shifren e shqiptareve ne Zvicer apo vendet tjera oskidentale, dmth gazetaret nuk po i fyejne, por ne Prishtine, deri tash keto shifra jane shfryrer!

Gezetat zvicerane dhe mediat boterore 2016: Eksodi vazhdon. Nga Kosova tash ikin edhe familjaret e kreut të qeverisë!

Eksodi masiv i shqiptareve entik të Kosovës ka pushtuar mediat botëre, sikur gazetat ashtu edhe televizionet dhe agjencine botërore, duke dhene pamje te trishtueshme, autobusë, turma e kolona te gjata refugjatëve nga Kosova ne drejtim te Hungarisë për te depertuar ne vendet e BE-së, te cilat imazhe na i perkujtojne eksodin e viteve të para 1999-ës. UNHCR: Shqiptaret nga Kosova e Serbia, azil-kërkuësit e 3-të në botë. (“Kosovo: un pays déserté.. “); Emigrimi po rikthehet si fenomen shqetësues. “Emigracionim kosovar si në vitet ‘90” ka raportuar INSTAT. Kurse TV Zviceran: Kosova, një vend i shkretë. Rreth 100.000 kosovarë lanë vendin në javët e fundit, ka shkruar gazeta "Bota sot" due ju referuar mediave botërore.

papunesise se madhe, korrupcionit, krizes insitucionale dhe luftes për pushtet mes dy partive me te medhe kosovare. Nga Kosova sot nuk ikin vetem rinia, qytetaret e thjeshte por edhe vete familjaret e kreut te qeverise kosovare, ka shrkuar sot agjencia e lajmeve zvicerane ATS/SDA, gazeta e njour “Le Matin”, “Tribune de Geneve” etj… në shkrim me titull: “Nje nume ri madhe te kosovareve rrugeve te ballkanit..” (“De nombreux Kosovars sur la route des Balkans“)
Vite me pare kur ne krye te qeverise se Kosove sishte Isa Mustafa me bekimin e Hashi Thacit gazeta zviceran “Le Matin” duke komentuar eksodin kosovar si pasoje e krizes insitucionale dhe pa perspektivës se ketij vendi, ka sjrkuar nder tjera se "edhe afërmit e kryeministrit Isa Mustafa po dalin nga shteti i krruptuar Kosova, sespe nuk ka mjek per sherim meqe edhe ata kane ikur.." (“BBC: A brother of Kosovo's prime minister joined the migrant exodus to Germany last year, it has been confirmed. Kosovo PM Isa Mustafa's brother sought Germany asylum) Sipas gazetes zvicerne “Le Matin” Ragip Mustafa kishte aplikuar fillimisht për azil në Francë, para se të marrë një tjetër në Gjermani në qershor, transmeton gazeta "Bota Sot"

Është vlerësuar se deri në 800.000 kosovarët që jetojnë dhe punojnë në Evropën Perëndimore, kryesisht në Zvicër dhe Gjermani, si pjesë e një eksodi që filloi në fund të viteve 1990 në Kosovë shpalli pavarësinë në vitin 2008, por vendi, i cili ka 1.8 milionë banorë, mbetet një nga më të varfërit në Evropë. Thaci e Mustafa perveq akuzave tjera ,mund të akuzohen edhe per spastrime etnike në Kosovë. Nga viti 2010 mbi 100 mijë shqiptare lëshuan Kosovën?!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat