Drenicaku i Malishevës, Rahovecit, Suharekës, Fushë Kosovës ...

Opinione

Drenicaku i Malishevës, Rahovecit, Suharekës, Fushë Kosovës ...

Nga: Shpat Gega Më: 21 tetor 2021 Në ora: 10:42
Foto ilustrim

Sot nëpër internet mund të gjesh lajme të shumta, informacione e dokumente të ndryshme, ndër tjerash edhe punimet e doktoraturës, magjistraturës etj. Me qëllim të transparencës, Universiteti i Tiranës (sikurse që ka bërë dikur edhe UP-ja kur pati publikuar disertacionet e doktoraturës së stafit, por sot jo!) ka publikuar online doktoraturat e mbrojtura. Shumë individë nga Kosova kanë mbrojtur disertacionet në universitetet e Tiranës dhe kanë marrë gradën më të lartë shkencore, andaj jemi dëshmitarë se në ditët e sotme mund të gjesh individë me doktoraturë, por pa ndonjë përgatitje profesionale e shkencore të nivelit të saj.

Njëra ndër to është edhe doktoratura e Arsim Nulit me titull “Potencialet natyrore të zonës së Drenicës dhe rëndësia socio-ekonomike e tyre” e mbrojtur në Departamentin e Gjeografisë në Universitetin e Tiranës (https://unitir.edu.al/potencialet-natyrore-te-zones-se-drenices-dhe-rendesia-socio-ekonomike-e-tyre/). Pavarësisht përmbajtjes e cila lidhet me këtë punim, vërehen mangësi të shumta shkencore e akademike, njëra ndër to është numri i fusnotave të përdorura. Nga gjithsej 153 faqe tekst janë të vendosura vetëm 13 fusnota!!! Një mesatare prej 1 fusnotë në 11.7 faqe!!!

Sigurisht “Ajnshtajn” i llojit të vet – gjithçka “prodhim i mendjes së tij”. Absurd i llojit të vetë, kur dihet se sot në punimet seminarike serioze, mos të flasim për ato shkencore paraqiten me mbi 20 fusnota gjatë shqyrtimit të problemit/literaturës, në punim ndoshta me 5-10 faqe.

Edhe pse në titull disertacioni përmendet treva e Drenicës si zonë e hulumtimit, ajo që është më absurde dhe që bie ndesh me çdo regjionalizim të Kosovës të bërë deri më tani, është përkufizimi i territorit. Një ndër regjionalistët më të njohur në Kosovë, profesori i ndjerë prof.dr.Riza Çavolli, pastaj profesorët e tjerë që kanë shkruar libra shkollorë e universitarë, ndërsa ta edhe prof.dr.Asllan Pushka i ndjerë, ku dhjetëra gjenerata e kanë mësuar gjeografinë prej tyre, e përshkruajnë Drenicën si trevë/tërësi/mikroregjion që shtrihet ndërmjet Çiçavicës, Kurrizit, Goleshit në lindje, malit Drenica, Kosmaç dhe pak a shumë sektorin e mesëm të lumit Klina në perëndim, në jug shkon deri tek malet e Caralevës, ndërsa në veri deri tek Mali i Thatë.

Kurse, në temën e përmendur, në të gjitha hartat e paraqitura, treva e Drenicës përfshinë pjesë të komunave Klinë, Malishevë, Rahovec, Suharekë, Fushë-Kosovë etj. (harta fq. 14). Çfarë shkarje profesionale në këtë Kosovë të vogël me territor. Prej kur, ama prej kur, një banor i Malishevës e ka ndjerë vetën “drenicak” ose pjesë e Drenicës, mos të flasim për ata të Rahovecit, Suharekës, Fushë-Kosovës etj. Ka fshatra të Lipjanit që i takojnë Drenicës si regjion, ama asessi komunave të lartpërmendura. Kjo tregon për seriozitetin dhe punën e kandidatit që paska bërë në këtë punim. Në raste të tilla, kur ka ndonjë hamendje rreth shtrirjes së një regjioni, një kandidat serioz del në terren dhe pyet banorët! Përgjigjen e kanë të gjithë!.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat