Filozofia e mashtrimit dhe refuzimi i përgjithshëm i gënjeshtrës

Opinione

Filozofia e mashtrimit dhe refuzimi i përgjithshëm i gënjeshtrës

Nga: Mr.Ali Hertica Më: 14 qershor 2022 Në ora: 10:00
Mr.Ali Hertica

Dhe kështu ne jemi të mbërthyer me një kanun mendimtarësh me një mentalitet Boy Scout. Sokrati, thotë historia, vdiq për hir të së vërtetës. Filozofi stoik Epiktet besonte se të thuash të vërtetën ishte parimi suprem. Agustini dallon tetë lloje gënjeshtrash dhe dënon ashpër shtrembërimin e së vërtetës. Gënjeshtra është një mëkat i mallkuar që duhet ndjekur penalisht më shumë se çdo krim, vuri në dukje Montaigne në një nga esetë e tij. Madje edhe mendimtarët si Niçe dhe Sartri, të cilët konsiderohen debunkerë hipokritë, në thelb janë dashamirës të zjarrtë të ndershmërisë, vëren Solomon.

Përkundrejt listës së gjatë të filozofëve që mbrojnë ndershmërinë, vetëm një pjesë e vogël e mendimtarëve ngrihen për gënjeshtrën. Dhe edhe atëherë, gënjeshtra është e rezervuar për elitën. Platoni toleroi "gënjeshtër fisnike" për të mbajtur njerëzit nën kontroll. Makiaveli besonte se sundimtarët janë të lirë të gënjejnë nëse kjo u shërben interesave të shtetit. "Sukseset më të mëdha janë arritur nga princat që i kanë kushtuar pak vëmendje fjalës së tyre dhe kanë mashtruar me zgjuarsi të tjerët," shkroi ai në parimin "Il", traktati në të cilin ai përshkroi cilësitë e një burri shteti ideal. përshkruan. Sipas Makiavelit, një princ duhej të pretendonte se ishte një njeri i ndershëm dhe i besueshëm. Pra, ai mbron gënjeshtrën e dyfishtë: gënjejnë dhe mashtrojnë, por mbi të gjitha jep përshtypjen se je i sinqertë dhe i sinqertë. Prandaj Makiaveli ishte herët për të kuptuar se feja dhe politika ishte më mirë të ndaheshin: në fund të fundit, doktrina e besimit përshkruan ndershmërinë dhe gënjeshtra janë të nevojshme në lojën politike.Vetë ndershmëria e Makiavelit ("Unë nuk e kam stolisur këtë libër me zbukurime retorike", shkruan ai në parathënien e Il principal) nuk e ndihmoi popullaritetin e tij. Për një kohë të gjatë libri i tij u konsiderua si një traktat djallëzor dhe deri në mesin e shekullit të njëzetë, communis opinio, gjithashtu midis filozofëve, ishte se Makiaveli ishte mbi të gjitha një mendimtar i keq. Robert C. Solomon ofron një shpjegim për ekzaltimin selektiv të dashamirëve të ndershmërisë: "Pas ndalimit total të gënjeshtrës mund të dallojmë konturet e një metafore të lashtë filozofike: e vërteta si e lehtë, e qartë dhe e ndritshme, që qëndron aty si një Grail i Shenjtë. e raportit, ndërsa pandershmëria, nga ana tjetër, qëndron për të errët dhe mashtruese, rrugën e shtruar keq drejt irracionalitetit dhe konfuzionit.

Në pamje të parë, duket se është një diskutim që i bën studiuesit e dhomës të skuqen veçanërisht, por trajtimi i njëanshëm i gënjeshtrës në filozofi është mjaft sinkron me mënyrën se si trajtohen gënjeshtrat dhe gënjeshtarët në vitin 2022. Po t'i hedhësh një sy gazetave të vitit të kaluar, do të shohësh se nuk ka asnjë krim që bën kaq bujë sa gënjeshtra. Gënjeshtari dhe kampioni i së vërtetës janë sot mishërimi i zuzarit dhe heroit. Denoncuesit si Edward Snowden renditen lart në renditjet e ndryshme të 'personit të vitit'. Drenazhi është i destinuar për ata që janë ekspozuar si gënjeshtarë: profesori që mashtroi me të dhëna, sportisti që i detyrohej performancës së tij dopingut dhe shoferi që dha një paraqitje të rreme.

Sigurisht që është më mirë të zbulosh të vërtetën sesa të mashtrosh të tjerët, por ashpërsia me të cilën gënjeshtari denoncohet të kujton atë që shkruan Solomon në Filozofinë e Mashtrimit: refuzimi i përgjithshëm i gënjeshtrës errëson më shumë sesa lë. dhe fshin pyetje vërtet të rëndësishme nën qilim. A janë gabim të gjitha gënjeshtrat? Po sikur gënjeshtra dhe mashtrimi të ndihmojnë për të krijuar një hapësirë​​të sigurt për mendimet dhe privatësinë individuale?

Janë pikërisht këto pyetje që janë fokusi i diskutimit në vazhdën e përmbytjes së fundit të zbulimeve se si agjencitë e inteligjencës po ndriçojnë sistematikisht qelizën tonë të pagëzimit. Përgjigja ndaj skandalit Një: zemërim i thellë, veçanërisht në mesin e një klase të vogël të lartë të qytetarëve kritikë, gazetarëve dhe aktivistëve. Dy: ngritja e supet, përgjigja e shumicës së popullsisë, si në Kosov ashtu edhe gjetkë, e nxitur nga klinceri i vjetër që nëse nuk ke asgjë për të fshehur, nuk duhet të jesh shumë i shqetësuar. Të dyja reagimet, sado të sinqerta, janë në përputhje me imperativin kantian se gënjeshtra është e gabuar. Edward Snowden, Glenn Greenwald dhe gazetat që po bëjnë publike gjetjet e tyre janë të zemëruar për gënjeshtrat që forcat e sigurisë përdorin për të maskuar praktikat e tyre klandestine. Publiku i gjerë që beson se vetëm gënjeshtarët duhet të kenë frikë, në fakt i përmbahet të njëjtit parim,kushdo që përpiqet të fshehë të vërtetën e vendos veten jashtë komunitetit moral.Dhe kjo ndërkohë që ka shumë më tepër në rrezik. Pyetja që duhet përgjigjur është se sa gënjeshtra dhe mashtrime lejohen për shërbime që janë në mënyrë të pashmangshme përtej sferës së vetvetes…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat