Nuk ndahet Mitrovica, as veriu, sepse kemi kryeministër që nuk është tradhtar, është roje dhe beden i fortë i pavarësisë së Kosovës…!

Opinione

Nuk ndahet Mitrovica, as veriu, sepse kemi kryeministër që nuk është tradhtar, është roje dhe beden i fortë i pavarësisë së Kosovës…!

Nga: Ali Kelmendi Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 21:07
Ali Kelmendi

Putini rus pasi që e humbi luftën nga forcat çlirimtare ukrainase në Khersdon u detyrua t`i tërheq forcat e veta ushtarake dhe bandat mercenare kriminale të ndryshme, si ato të kriminelit çeçen Kadirov, ashtu që përfundimisht e humbi krahinën e Khersonit. Ndërsa lufta ukrainase po vazhdon për Zaporizhjën, Luganskin dhe Donjetskin që u shpallën të aneksuara nga Rusia!?

Shpresoj që edhe këto krahina së shpejti do të çlirohen falë mbështetjes ndërkombëtare në armatim modern që me sukses po i kundërvihen Rusisë fashiste.

Rusia e Putinit në aleancë me Serbinë bënë krahasime me gjoja aneksimin e krahinave ukrainase që Serbia të veprojë njëjt që ta kthejë- ripushtojë Kosovën që ende e ka në Kushtetutë si pjesë të saj, ose së paku ta aneksojnë Mitrovicën veriore siç deshi ta bënte me pajtimin e Hashimit, Isa Mustafës dhe me Ramushin, duke nënshkruar marrëveshje pas marrëveshjeje ndërkombëtare në Bruksel për copëtimin e Kosovës pasi që paraprakisht ia falën Malit të Zi mbi 8.300 ha të Rugovës kreshnike.

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti i lutën si Listën serbe si policinë që mos t`i lëshojnë vendet e punës, por më kot, pasi që kishin direktivë nga Vuçiqi, të cilët u zbuluan cullak se i kanë shërbyer A. Vuçiqit dhe Serbisë, të cilët fizikisht ishin në Kuvend ndërsa mendjen e kishin në Beograd dhe tani sikur po kërkojnë të kthehen në pozitat e tyre të privilegjuara..!?

Mirëpo, KQZ-ja i zëvendësoj deputetët nga Lista serbe të cilët rrejshëm e dhanë betimin që do t`i shërbejnë shtetit kosovar, në anën tjetër kryeministri Kurti emëroi Nenad Rashiqin ministër për komunitete dhe kthim dhe Nada Trajkoviq si këshilltare e tij, duke e plotësuar vakumin institucional që lanë pas me qëllim Lista serbe dhe policët të cilët vullnetarisht u tërhoqën nga institucionet e Republikës së Kosovës.

Lidhur me këto emërime pati reagime të forta dhe nënçmuese nga A. Vuçiqi, Gjuriqi dhe Petkoviqi duke ofenduar rënd kryeministrin Kurti. Ofendimet e bëra nga fashistët në krye të shtetit serb nuk qojnë ndonjë peshë të madhe, pasi që Kurti u është bërë digë e fortë ndaj synimeve të tyre shoviniste serbo-mëdha..!

Serbët e veriut ishin mësuar keq me ish qeveritarët e mëparshëm të Kosovës, por që tani u ka hasur sharra në çuski – jo në gozhdë nga njëra anë, dhe nga ana tjetër nga Bashkësia ndërkombëtare, sidomos nga amerikanët.

Sot, z. Gabriel Escobar u shpreh haptas për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, i cili duhet të zbatohet patjetër, mirëpo, tha se në Evropë ka modele të shumta të grupeve etnike, që me një fjalë e përsëriti atë çka kishte folur më herët në Prishtinë muaj më parë se: nuk lejohet një republikë e dytë serbe në Kosovë, pra nuk guxon të prekët integriteti territorial dhe Kushtetuta e Kosovës.

Unë, personalisht besoj se Qeveria e jonë ka bërë korrigjime sipas vërejtjeve të 23 neneve kushtetuese, ndaj besoj se populli ynë nuk ua vë veshin spekulimeve rreth Asociacionit dhe mos t`i besojë as opozitës tonë fjalamane dhe llafe koti në Kuvendin e Kosovës, të cilët siç thonë gjakovarët, “na e plasën berkun” me kritikat e tyre bajate dhe pa asnjë vlerë domethënëse për Kosovën.

Dy opozitarë shkuan në Amerikë, arritën deri tek Sorrosi dhe djali i tij Aleksi, për t’i lutur që t’iu ndihmojnë me e rrëzuar Albin Kurtin, sikurse në vitin 2016 kur në Nish Hashimi Edi Rama u takuan me Vuçiqin ku nënshkruan marrëveshjen për dhënien e Mitrovicës Veriore Serbisë pa kurrfarë kompensimi, por gjoja me pazarin që Serbia ta njeh shtetin e Kosovës. Në një shkrim timin të asaj kohe me titull; “Se çka na vyen Shqipëria e Madhe pa Trepçën dhe pasuritë e saj”, meqë kisha informacione se Hashimi, Rama dhe shumë tradhtarë tjerë do të bëheshin aksionarë në Trepçën e dhënë Serbisë..!?

Po ua rikujtoj opozitës së Kryeprokurori amerikan i Gjykatës speciale në Hagë ua ndaloi aeroplanin duke zbritur në Vjenë, për ta mos shkuar dhe nënshkruar marrëveshjen në Washington para z. Trump për dhënien e Mitrovicës Veriore Serbisë. Në atë udhëtim qe i ftuar edhe Albin Kurti nga Hashim Thaçi, i cili i kishte thënë: “Albin eja të shkojmë në Amelikë e ta nënshkruajmë marrëveshjen gjithëpërfshirëse që ta heqim Serbinë qafe..”, mirëpo Albin Kurti si një atdhetar që është nuk e dëgjoi Hashimin duke mos shkuar në Amëliken e tyre e cila më vonë i dërgoi në Hagë, ku ende po mrizojnë nën hijen e tradhtisë së tyre kombëtare..!?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat