Simboli i vezëve dhe ringjalljes, çfarë mund të mësojmë të gjithë nga Pashkët

Religjion

Simboli i vezëve dhe ringjalljes, çfarë mund të mësojmë të gjithë nga Pashkët

Më: 4 prill 2021 Në ora: 13:47
Ilustrim

Pashkët janë festa më domethënëse në kalendarin e krishterë, por mesazhi i saj i fillimeve, shpresës dhe shpengimit të ri është universal dhe mund të vlerësohet nga të gjithë.

Çfarë simbolizojnë vezët, degët e palmës dhe një simite tradicionale e pjekur? Cilat janë mesazhet pozitive që të gjithë mund të marrim nga këto emblema të Pashkëve? Dhe si mund t’i zbatojmë këto në jetën tonë të përditshme?

Vezë dhe fillime të reja

Në shumë kultura në botë, veza ka qenë prej kohësh një simbol i jetës së re, pjellorisë dhe ringjalljes: një histori e krijimit hindu thotë se universi u krijua nga një vezë e artë kozmike dhe për mijëra vjet iranianët kanë zbukuruar vezët për Nevruz, Vitin e Ri Iranian që festohet në ekuinoksin e pranverës.

Për të krishterët, veza simbolizon ringjalljen e Jezu Krishtit, me lëvozhgën e fortë që përfaqëson varrin e vulosur nga i cili ai u çlirua. Për Pashkë ato rrokullisen nëpër kodra (për të rikrijuar rrokullisjen e gurit të varrit), i zbukurojmë dhe, natyrisht, shkëmbejmë versione çokollate me madhësinë e vezëve të strucit.

Ideja e rilindjes ose e një fillimi të ri është ajo që ne të gjithë mund ta vlerësojmë. Mund të jetë e vështirë të bësh ndryshime të mëdha në jetë, por pranvera paraqet kohën e përsosur për të gjetur një punë të re, për të rregulluar ose përfunduar një marrëdhënie, ose për të ndërruar shtëpi.

Por një “rilindje” nuk duhet të jetë aq e prekshme: mund të bëhet fjalë edhe për një ndryshim në qëndrim ose qasje. Kur të bëni gati vezët tuaja të çokollatës këtë Pashkë, përqafoni ndryshimet që dëshironi të bëni – brenda dhe jashtë. Me fjalët e T.S. Eliot: “Çdo moment është një fillim i ri”.

Simitet me kryq dhe vetëmohimi

Është një produkt i pjekur që “përmbyt” dyqanet në kohën e Pashkëve, dhe kjo është një simite e nxehtë. Mendohet se simitja u poq për herë të parë nga një murg i shekullit 14 nga Abbey e Shën Albans, i cili ua dha të varfërve vendas të Premten e Madhe. Kushdo që qëndron prapa traditës së shijshme, kryqi thuhet se simbolizon kryqëzimin mbi të cilin vdiq Krishti dhe shërben si një kujtesë për sakrificën që bëri për njerëzimin.

Ideja për të dhënë jetën e dikujt është e fuqishme. Pashkët ofrojnë një mundësi për të reflektuar në nocionin e vetësakrifikimit dhe vetëmohimit. Në cilat mënyra mund të bëjmë sakrificat tona, lëshimet dhe kompromiset për njerëzit që duam ose ata në nevojë? Një sakrificë mund të jetë vullnetarizmi për një bamirësi, dhurimi i parave të fituara për një kauzë të denjë, ose diçka aq e thjeshtë sa të marrësh kohë për të ndihmuar në pjekjen e disa simiteve për miqtë dhe familjen.

Degët e palmës dhe mirëseardhja e ngrohtë

Të dielën e Palmës, e cila bie një javë para Pashkëve, thuhet se Jezusi ka hyrë në Jeruzalem me një gomar ndërsa njerëzit e lumtur e mirëpresin duke tundur degë palme. Për të përkujtuar ngjarjen, shumë kisha i sigurojnë kongregacionit të tyre kryqe të vegjël të bërë nga gjethet e palmës.

Këto ditë, me siguri do të habiteshim nëse dikush do të na tundte një degë të madhe në fytyrë, por të gjithë mund ta provojmë dhe përsërisim aktin e mirëpritjes së hapur të dikujt të ri. Ne mund të jemi mikpritës për ata që ikin nga vendet e konfliktit ose dhunës, dhe gjithashtu mund të tregojmë mirëseardhje për njerëzit që takojmë, qoftë personalisht apo në internet. Kur të takoni dikë të ri, jini miqësor dhe buzëqeshni. Siç tha shkrimtari Max Eastman, “Buzëqeshja është mirëseardhja universale”.

Qirinjtë dhe shpresa

Shumë kongregacione kanë një qiri Paskal ose Pashkë – një qiri i madh, i bardhë, i cili bekohet dhe ndizet në Pashkë. Ky qiri përfaqëson Krishtin e ringjallur që sjell dritë në botë dhe – me të – shpresë.

Këtë Pashkë, të gjithë mund të ushqejmë shpresën brenda vetes dhe të përpiqemi të qëndrojmë optimistë dhe pozitivë përballë pengesave ose grackave. Ne gjithashtu mund të përpiqemi të frymëzojmë shpresë tek ata që na interesojnë të cilët mund të jenë duke përjetuar vështirësi në jetën e tyre. Ishte Martin Luther King ai që tha: “Ne duhet të pranojmë zhgënjimin e fundëm, por kurrë mos ta humbasim shpresën e pafund”.

Image
Buka
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat