Çështja e shamisë, deklarohet Kisha Protestante Ungjillore e Kosovёs

Religjion

Çështja e shamisë, deklarohet Kisha Protestante Ungjillore e Kosovёs

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 11:17
Foto ilustrim

Kisha Protestante Ungjillore e Kosovёs (KPUK) ёshtё e bindur se populli shqiptar, kultura dhe shkolla shqipe kanё rrjedha tё tjera kombёtare e historike krahasuar me popujt e tjerё nё rajon dhe mё gjerё, prandaj thotë se duhet ruajtur e kultivuar këtë identitet jetik e homogjenitet nacional pa u cenuar e fetarizuar prej asnjё ane religjioze, politike dhe interesave tjera antishqiptare antishtetërore.

KPUK me anë të një komunikate për media ka shprehur qëndrimin e vet kundër bartjes së shamisë në shkolla, pas ringritjes së kësaj çështjeje së fundi.

“Qeverisё sё vendit tonё dhe opinionit publik, kёto ditё gushti, iu shtrua sёrish kёrkesa pёr lejimin e bartjes sё shamisë nëpër shkollat publike nga pёrfaqёsues e zёra tё shumtё, prandaj Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës (KPUK) pёrmes kёsaj komunikate shprehet kundёr bartjes sё shamisё dhe ushtrimit tё fesё nёpёr shkolla publike dhe nё cilindo institucion shtetëror e publik, si dhe kundёr vendosjes sё simboleve religjioze nёpёr institucionet komunale e shtetёrore, e qё mjerisht janё tё shumta e të shpeshta kudo nёpёr Kosovё”, thuhet në komunikatë për media.

KPUK-u kёrkon nga Kuvendi dhe Qeveria e Republikёs sё Kosovёs qё ҫёshtjen e shamisё ose ta ndalojё me ligj pёr cilindo institucion publik, ose ta detyrojё Ministrinё e Arsimit që ta shfuqizojë udhёzimin administrativ për shaminë dhe kёshtu tё bёhet e ligjshme bartja e shamisё kudo.

“Pra o bёjeni njërën o tjetrën e jo me dy standarde! Shamia diku të ndalohet e diku të lejohet nuk ka kuptim”, thuhet në reagim.

KPUK-u thёrret secilin qytetar tё Kosovёs qё t’u nёnshtrohet ligjeve tona dhe ta respektojё Kushtetutёn e Republikёs sё Kosovёs, e tani edhe kur flitet pёr personat e mitur, si njё detyrim pёr orientimin e rilindёsve shqiptarё dhe integrimeve atlantike.

KPUK thekson se shamia nё vete nuk ёshtё njё simbol fetar pasi kjo gjendet nё tё gjitha besimet, kulturat e popujt edhe para krishterimit e islamit.

“KPUK-u ёshtё i bindur se populli shqiptar, kultura dhe shkolla shqipe kanё rrjedha tё tjera kombёtare e historike krahasuar me popujt e tjerё nё rajon dhe mё gjerё, prandaj duhet ruajtur e kultivuar këtë identitet jetik e homogjenitet nacional pa u cenuar e fetarizuar prej asnjё ane religjioze, politike dhe interesave tjera antishqiptare e antishtetёrore”, përfundon komunikata. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat