Shën Tereza-këto janë mrekullitë që e bënë atë një shenjtore

Religjion

Shën Tereza-këto janë mrekullitë që e bënë atë një shenjtore

Gjon Gjokaj Nga Gjon Gjokaj Më 5 shtator 2022 Në ora: 20:16
Nënë Tereza

Nënë Tereza me origjinë shqiptare kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj duke u përpjekur t'u shërbente të sëmurëve dhe të varfërve nga baza e saj në Kalkuta. Pas vdekjes së saj më 5 shtator 1997, shumë nga admiruesit dhe ndjekësit e saj kërkuan që murgesha të emërohej shenjtore në Kishën Katolike, por që kjo të ndodhte, bamirësisë shqiptare i duheshin dy mrekulli të verifikuara.

Hapi i parë drejt shenjtërimit është lumturimi, kur dikush shpallet -i bekuar. Kjo zakonisht kërkon që Vatikani të konfirmojë se personi ka bërë -një mrekulli, ndërsa -dy mrekulli kërkohen përpara se -një i/e bekuar të shpallet i shenjt.

Në vitin 1999, Ati Brian Kolodiejchuk u emërua si postulator që do të promovonte çështjen për shenjtërimin e saj. Ky ishte një përshpejtim i procesit, i cili zakonisht nuk fillonte derisa të kalonte një periudhë pritjeje pesëvjeçare. Megjithatë, kishte një kërkesë për shenjtëri që nuk mund të hiqej dorë nga mrekullitë e saj.


Derisa Nënë Tereza nuk u shpall përgjegjëse për dy mrekullitë që ndodhën pas vdekjes së saj, ajo nuk mund të shpallej shenjtore si Shën Tereza.

Dy mrekullitë që i atribuohen Nënë Terezës ishin ato shëruese. Por, Vatikani kërkon më shumë sesa dikush që bërtet: "Jam shëruar!” duke falënderuar Nënë Terezën për të besuar se ka ndodhur një shërim i mrekullueshëm.

Rastet e mrekullive kuruese të raportuara shqyrtohen nga Kongregacioni i Kishës Katolike për Kauzat e Shenjtorëve dhe një komitet specialistësh mjekësorë. Nëse mund të tregohet se rimëkëmbja ra jashtë ligjeve të natyrës pa asnjë shpjegim shkencor, ndërmjetësimi i shenjtorit të mundshëm me Zotin konsiderohet të ketë sjellë një kurë. Si hap i fundit, Papa jep miratimin e tij që ndodhi një mrekulli.

-Nënë Tereza pati edhe disa mrekulli të tjera por ato nuk u pranuan

Shumë nga mrekullitë e propozuara të lidhura me Nënë Terezën nuk përmbushnin udhëzimet e kishës. Ndër rastet që u shqyrtuan, por që nuk u konsideruan të mrekullueshme ishin:

*Një vajzë franceze që tha se duke prekur një medaljon nga Nënë Tereza shëroi brinjët që kishte thyer në një aksident automobilistik – por ky shërim nuk ndodhi aq shpejt sa të shihej si mrekulli.

*Një vajzë palestineze u shërua nga kanceri i kockave pasi pa Nënë Terezën në ëndërr – por kisha pret për disa vite për të siguruar që të mos ketë përsëritje në rastet e kancerit, pasi një shërim i mrekullueshëm do të jetë i përhershëm.

Përveç kësaj, një përmirësim i gjendjes së dikujt, edhe nëse nuk ka arsye mjekësore për përmirësimin, nuk do t'i përshtatej parametrave për një mrekulli, pasi shërimi duhet të jetë i plotë. Dhe një kurë duhet të jetë për shkak të ndërmjetësimit të Nënë Terezës - kështu që çdo shërim që përfshin lutjet e dërguara shenjtorëve të tjerë nuk do të funksiononte.

-Mrekullia e parë e Nënë Terezës ishte shërimi i një gruaje me një gungë që i rritej në bark

Në vitin 1998, Monica Besra shkoi në një shtëpi të Misionarëve të Bamirësisë në Bengalin Perëndimor, Indi, pasi kishte ethe, dhimbje koke, të vjella dhe stomak të fryrë. Ajo kishte filluar trajtimin për meningjitin tuberkuloz një vit më parë. Megjithatë, medikamentet që ajo kishte marrë - me ndërprerje, në varësi të asaj që familja e saj mund të përballonte - nuk e kishin mbajtur një gungë të rritet në barkun e saj (edhe pse disa raporte e kanë përshkruar Besrën si vuajtje nga tumoret kanceroze, rritja mund të ishte shkaktuar nga tuberkulozi). Operacioni u konsiderua i nevojshëm, por Besra ishte shumë e dobët dhe e sëmurë për t'iu nënshtruar një operacioni.

Më 5 shtator, Besra po lutej në kapelën e Misionarëve të Bamirësisë kur pa një dritë që dilte nga një foto e Nënë Terezës. Më vonë, një medalion që kishte prekur trupin e Nënë Terezës u vendos në barkun e Besrës dhe një motër bëri një lutje duke i kërkuar ndihmë Nënë Terezës. Besra u zgjua herët të nesërmen dhe zbuloi se tumori i saj ishte zhdukur. Ekzaminimet mjekësore treguan se masa e barkut nuk ishte më aty dhe mjekët që ajo kishte parë ranë dakord që Besra nuk kishte më nevojë për operacion.

Teologët dhe ekspertët mjekësorë që u zhytën në këtë rast zbuluan se nuk kishte asnjë shpjegim tokësor për shërimin e Besrës. Prandaj, shërimi i saj iu atribuua ndërhyrjes së mrekullueshme të Nënë Terezës. Kjo mrekulli u njoh nga Vatikani në vitin 2002.


-Mrekullia e dytë e Nënë Terezës ishte shërimi i një mashkulli që infeksion i kishte lënë trurin me abscese dhe lëngje të akumuluara dhe gjendja afër vdekjes

Në vitin 2008, braziliani Marcilio Haddad Andrino ishte afër vdekjes. Një infeksion i kishte lënë trurin me abscese dhe lëngje të akumuluara dhe gjendja e tij e përkeqësuar e bëri atë të binte në koma. Gruaja e tij, Fernanda, iu lut Nënë Terezës për ndihmë. Një prift i dha Fernandës një relike të Nënë Terezës kur çifti u martua dhe ajo "e vuri reliktin në kokën e Marcilio-s, ku ai kishte absceset. Unë recitova lutjen e lumturimit dhe gjithashtu atë që më dilte nga zemra".

Në një përpjekje të fundit për të shpëtuar jetën e tij, ai u dërgua në operacion për të kulluar lëngun rreth trurit të tij. Por para se të fillonte operacioni, Andrino u zgjua për mrekulli dhe pyeti: "Çfarë po bëj këtu?" Lutjet e gruas së tij iu përgjigjën ndërsa Andrino u shërua shpejt dhe plotësisht. Absceset dhe lëngjet rreth trurit të tij u zhdukën pa pasur nevojë për operacion. (Përveç kësaj, megjithëse drogat që ai kishte marrë mendohej se e kishin bërë atë jopjellor, Andrino dhe gruaja e tij vazhduan të kishin fëmijë.)

Ashtu si më parë, Kongregacioni për Kauzat e Shenjtorëve dhe një komitet mjekësor shqyrtoi rastin. Asnjë shpjegim mjekësor nuk u zbulua se si ishte shëruar Andrino. Në vitin 2015, shërimi i tij u vlerësua si mrekullia e dytë e Nënë Terezës. Papa Françesku e njohu këtë në dhjetor të atij viti.

-Ligji i kanonozimit i Vatikanit


Për të verifikuar mrekullitë, ekziston një komision mrekullish i caktuar nga Vatikani i përbërë nga teologë dhe ekspertë shkencorë.
Studimi i tyre kryhet me qetësi, objektivitet dhe aftësi të sigurt nga ekspertë të pavarur mjekësorë shumë të specializuar.
Mrekullitë gjithherë janë të fuqisë hyjnore, pavarësisht nga rendi që ndiqet. Kjo do të thotë që një mrekulli duhet të ketë prova të forta që nuk kanë ndjekur rregullat e natyrës

Sipas ligjit të Vatikanit, mrekullia e parë që i atribuohet një kandidati për shenjtërim do të thotë që mund të jepet lumturia. Nëse pason një mrekulli e dytë, mund të bëhet kanonizimi dhe hyrja në shenjtëri.

Njohja e mrekullisë së saj të parë rezultoi në lumturimin e Nënë Terezës në vitin 2003. Ajo u shenjtërua më 4 shtator 2016, si Shën Tereza e Kalkutës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat