Kjo ka shumë rëndësi për burrat gjatë seksit: Gratë menjëherë do të bien në ekstazë!

Seksi

Kjo ka shumë rëndësi për burrat gjatë seksit: Gratë menjëherë do të bien në ekstazë!

Më: 13 nëntor 2021 Në ora: 18:52
Foto ilustrim

Shumë burra përkujdesen për partneret dhe orgazmën e tyre, dhe një konstatim i tillë u konfirmua edhe nga një studim i fundit.

Hulumtime të shumta kanë treguar që gjatë seksit meshkujt arrijnë orgazëm në 95 për qind të rasteve, ndërsa femrat nga 50 deri në 70 për qind.

Gazetari Michael Kastleman, i cili më shumë se 40 vjet u përgjigjet pyetjeve të cilat kanë të bëjnë me seksin, thotë që shumica shtrojnë pyetjen – si t’i ndihmoj partneres sime që të përjetojë orgazëm?

Studiuesit nga Universiteti i Michiganit u kanë ndarë rastësisht 810 burrave dy histori erotike për të lexuar.

Në njërën histori femra ka përjetuar orgazëm, ndërkaq në tjetrën jo. Pastaj, i kanë lutur që të vlerësojnë maskulitetin e tyre dhe vetëbesimin seksual.

Ata të cilët kanë lexuar tregimin në të cilin mashkulli ka bërë që femra të përjetojë orgazëm, kanë dhënë vlerësim shumë më të mirë, gjë që është treguar që vlerësojnë ndihmën e tyre që ua japin grave në drejtim të arritjes së kulmit.

Në fund, për të dyja palët është me rëndësi të dinë që askush askujt nuk i jep orgazëm. Orgazmat janë si buzëqeshja. Komikët nuk janë persona të cilët thjeshtë arrijnë të na bëjnë të qeshim. Ata na ndihmojnë të shfaqim emocionin i cili është brenda nesh.

Kjo po ashtu vlen edhe për orgazmën! Partnerit apo partneres mund t’ia lehtësoni procesin, por pa dëshirën dhe vullnetin e tyre nuk do të keni sukses.

Prandaj mos t’ju vijë turp të bisedoni për seksin dhe ta pyesni partnerin tuaj se çfarë i përshtatet dhe çfarë dëshiron.

Studiuesit gjermanë anketuan 240 gra rreth orgazmës, dhe më shumë se gjysma vlerësuan se kënaqësia e një partneri është shumë e rëndësishme në mënyrë që të kënaqen. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat