Si mund të ju shëndoshë stresi

Shëndetësia

Si mund të ju shëndoshë stresi

Më: 19 shtator 2020 Në ora: 07:37
Ilustrim

Nëse doni të shmangni stresin, ju keni lindur në një epokë të gabuar.

Një studim në revistën Appetite zbuloi se gratë e stresuara kishin perimetër dukshëm më të larta të belit krahasuar me gratë jo të stresuara.

1o mënyra për të menaxhuar stresin

Adresoni shkaqet themelore të stresit

Gjeni shkaqet biologjike të problemeve me mendjen. Toksiciteti i merkurit, mungesave të magnezit dhe vitaminës B12 dhe alergjitë ndaj glutenit mund të ndryshojnë trurin tuaj. Ndryshimi i trupit mund të ndryshojë mendjen tuaj.

Relaksohuni aktivisht

Njerëzit mbeten të përgatitur për të bërë gjithnjë diçka. Edhe kur nuk jemi duke punuar, mendja jonë është e përqendruar në punë. Mësoni si të relaksoheni në mënyrë aktive.

Për të angazhuar forcat e fuqishme të mendjes në trup, duhet të bëni diçka relaksuese.

Mësoni aftësi të reja

Provoni të mësoni aftësi të reja të tilla si yoga dhe relaksim progresiv i muskujve ose të bëni një banjë të nxehtë, të bëni dashuri, të bëni një masazh, të shikoni një perëndim dielli ose të shëtisni në pyll ose në plazh.

Lëvizni trupin tuaj

Ushtrimi është një mënyrë e fuqishme, e studiuar mirë për të djegur kimikatet e stresit dhe për të shëruar mendjen, transmeton lajmi.net. Provoni stërvitje intervale nëse jeni me pak kohë, por dëshironi një stërvitje të fuqishme dhe intensive.

Provoni barishte

Përdorni bimë adaptogene (bimë që ju ndihmojnë të përshtatni dhe ekuilibroni reagimin tuaj ndaj stresit) siç janë xhensen, Rhodiolarosea, xhensen siberian, kordikonet dhe ashwagandha.

Ndryshoni besimet tuaja

Kontrolloni bindjet, qëndrimet dhe përgjigjet tuaja ndaj situatave të zakonshme dhe merrni parasysh të ri-formuloni këndvështrimin tuaj për të zvogëluar stresin, shkruan holistic living tips.

Gjeni një komunitet

Ndërtoni me vetëdije rrjetin tuaj të miqve, familjes dhe komunitetit. Ata janë aleatët tuaj më të fuqishëm në arritjen e shëndetit afatgjatë.

Merrni frymë

Shumica prej nesh e mbani frymën shpesh. Frymëmarrjet e thella, të ngadalta dhe të plota kanë një ndikim të thellë në rivendosjen e përgjigjes së stresit sepse nervi relaksues (ose nervi vagus) kalon nëpër diafragmën tuaj dhe aktivizohet me çdo frymëmarrje të thellë.

Meditoni

Gjeni një praktikë meditimi që funksionon për ju.

Gjumi

Mungesa e gjumit rrit hormonet e stresit. Bëni një sy gjumë nëse keni humbur gjumin. Jepini përparësi gjumit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat