Uji, supa dhe vitaminat ndihmojnë sistemin imunitar

Shëndetësia

Uji, supa dhe vitaminat ndihmojnë sistemin imunitar

Më: 10 dhjetor 2020 Në ora: 14:26
Ilustrim

Kur të gjithë e kuptojnë se kanë ethe, fillojnë të shqetësohen. Gjëja e parë që vjen në mendje është të marrësh ilaçe. Por nuk është gjithmonë zgjedhja e duhur, veçanërisht kur temperatura e trupit nuk rritet shumë. Jo të gjithë e dinë që uji, lëngu dhe vitaminat mund të ndihmojnë sistemin imunitar.

Fatkeqësisht, kur kemi ethe, frika fillon të shtohet. Gripi nuk është një sëmundje por një armë që shkaktohet si një mbrojtje natyrore për trupin në mënyrë që të mbrohet nga sulmet e jashtme. Një nga gabimet më të zakonshme është marrja e ilaçeve për të ulur shpejt ethet. Në vend të kësaj, për të shmangur problemet, është gjithmonë e nevojshme të lidheni me mjekun e familjes për të kuptuar se çfarë të bëni. Ndërkohë, është më mirë që gripi të trajtohet në një mënyrë natyrale duke ngrënë dhe pirë gjëra të caktuara.

Pini ujë

Uji luan një rol themelor në trup. Trupi i një individi me grip përjeton një rritje të temperaturës, duke bërë që të djersiteni më shumë dhe në të njëjtën kohë të humbni lëngje, duke çuar në dehidrim të trupit. Për këtë arsye, pirja e ujit, në gllënjka të vogla dhe në kohë të ndryshme të ditës, përdoret për të zëvendësuar gjithçka që ka humbur.

Supë

Një pjatë supë e ngrohtë është gjithmonë e mirë, pavarësisht faktit se trupi ka tashmë një temperaturë të lartë. Në fakt, gripi shpesh shoqëron sëmundjet gastrointestinale. Të hash diçka të shëndetshme nuk është e vetmja zgjidhje për të shmangur shqetësimin e stomakut. Për të rivendosur shëndetin e sistemit gastrointestinal, duhet të konsumohen edhe proteina.

Vitamina për sistemin imunitar

Një gjë tjetër që duhet bërë është të hani ushqime që përmbajnë vitaminë C, të cilat janë të dobishme për forcimin e sistemit imunitar. Ka shumë zgjedhje për mënyrën e konsumimit të frutave: në formën e lëngjeve dhe smoothies. Por le të shohim se cilat fruta të hamë. Para së gjithash portokalli, grejpfrut dhe kivi. Nga ana tjetër, një lëng i mirë banane me qumësht është një mënyrë e mirë për të rivendosur forcën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat