Top 4-she e simptomave të variantit të ri Covid-19, sipas ekspertëve mjekësor

Shëndetësia

Top 4-she e simptomave të variantit të ri Covid-19, sipas ekspertëve mjekësor

Më: 31 janar 2021 Në ora: 09:10
Ilustrim

Ka kaluar një muaj që kur një mutacion shumë ngjitës i virusit SARS-CoV-2 i zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar bëri rrugën e tij në vende të ndryshme evropiane dhe në SHBA.

Që atëherë, varianti është përhapur në të paktën 28 ​​shtete, dhe sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), ky variant me gjasë do të bëhet lloji dominues në SHBA deri në muajin mars, shkruan Best Life.

Një studim i ri nga Zyra e Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për Statistikat Kombëtare (ONS), analizoi simptomat e një mostre të rastësishme prej 6.000 pacientësh të cilët rezultuan pozitiv për koronavirusin nga mesi i nëntorit deri në mesin e muajit janarit, raporton BBC.

Rezultatet e testit treguan se 3.500 pacientët që rezultuan pozitiv për variantin e ri të Mbretërisë së Bashkuar kishin më shumë të ngjarë të përjetonin katër simptoma në veçanti kur krahasoheshin me 2.500 të cilët u zbuluan të infektuar nga variante të tjera.

Por përveç që është më i transmetueshëm, një studim i ri ka zbuluar se varianti i ri Covid i Mbretërisë së Bashkuar, manifestohet me këto simptoma të mëposhtme si:

– Kollitja;

– Lodhja;

– Dhimbje të muskujve dhe

– Dhimbje fyti. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat