Gjithçka që duhet të dini rreth kancerit të gjuhës

Shëndetësia

Gjithçka që duhet të dini rreth kancerit të gjuhës

Më: 19 shkurt 2021 Në ora: 18:00
Foto ilustrim

Kanceri i gjuhës është një lloj i kancerit i cili fillon që të përhapet nga qelizat e gjuhës dhe mund të depërtojnë direkt në gjuhë. Nga kjo mund të përhapet edhe në kokë dhe qafë.

Ky lloj kanceri shfaqet në pjesën e përparme të gjuhës dhe quhet kancer i gjuhës orale.

Lloji më i rrezikshëm i kancerit të gjuhës shfaqet në:

Sipërfaqen e lëkurës

Rreshtimin e gojës, hundës, laringut, tiroides dhe fytit

Rreshtimin e traktit respirator dhe tretës

Kanceri i gjuhës ndahet me faza, në varësi prej llojit të tumorit.

Në bazë se si është shpërhapur ai mund të jetë:

I ulët

I moderuar

I lartë

Në fillim nuk shfaqet ndonjë simptomë që mund të vërehet, ku simptoma më e zakonshme është një plagë që nuk shërohet dhe që rrjedh gjak.

Simptomat e tjera përfshijnë:

Një copë e kuqë ose e bardhë brenda gjuhës

Dhimbje gjatë gëlltitjes

Mpirje e gojës

Dhembje fyti

Gjakderdhje nga gjuha

Një gungë në gjuhë

Zakonisht ky lloj i kancerit shfaqet vetëm në qoftë se:

Pini duhan

Jeni të infektuar me sëmundje të transmetueshme

Nëse keni histori familjare të kancerit

Mbani dietë e dobët

Higjienë e dobët

Kanceri i gjuhës zakonisht shfaqet më shumë te burrat e moshuar sesa te gratë dhe te të rinjtë. Ky kancer shfaqet zakonisht te personat në moshën mbi 55-vjeçare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat