A është uji i gazuar i mirë për ju?

Shëndetësia

A është uji i gazuar i mirë për ju?

Më: 3 mars 2021 Në ora: 09:35
Foto ilustrim

Ka dy lloje njerëzish në botë: ata që adhurojnë ujin e gazuar dhe ata që nuk e durojnë dot atë. Nuk ka një mes!

Nëse jeni një adhurues i flluskave, do të shihni se nuk ka asgjë më freskuese sesa të pini një gotë të freskët me ujë të gazuar për t’ju mbajtur të hidratuar.

Thjesht, uji i gazuar është ujë që është mbushur me gaz dioksid karboni. Kjo mund të ndodhë natyrshëm për shkak të proceseve gjeologjike, ose artificialisht. Disa prodhues mund të shtojnë aromatizues, megjithëse këto nuk janë gjithmonë opsioni më i mirë për shëndetin tuaj.

Çdo markë e ujit mineral me gaz përmban një dozë të veçantë të mineraleve që japin aromë, kështu që të gjithë shijojnë pak më ndryshe. Flluskat e ujit mund të jenë natyrore ose të shtohen artificialisht. Uji i gazuar është rritur në popullaritet në vitet e fundit, me fansat e pijeve me gaz që kërkojnë atë si një alternativë më të shëndetshme.

Nëse ju pëlqejnë pijet me gaz, uji i gazuar është shumë më i mirë për ju sesa pirja e pijeve me gaz të mbushura me sheqer, por ju jep të njëjtën ndjesi si të pini një të tillë.

Të gjithë kemi dëgjuar këshillën, “nëse ndiheni të uritur, pini një gotë ujë”. Uji ju bën të ndiheni të ngopur, por uji me gaz mund t’ju bëjë të ndiheni më të ngopur. Disa njerëz nuk e pëlqejnë shijen e ujit standard, dhe kjo është në rregull. Në vend që të shikoni për një pije jo të shëndetshme ose të konsumoni çaj dhe kafe, mund të ndihmojë shumë që të qëndroni të hidratuar.

Cili është ndryshimi midis ujit të gazuar dhe pijeve të tjera të gazuara?

Uji me gaz është ujë me flluska – kaq. Kjo mund të arrihet artificialisht duke shtuar dioksid karboni. Vjen direkt nga burimi dhe karbonizohet me gazra që ndodhin natyrshëm. Në përgjithësi është i lirë nga aditivët, përveç nëse aromat e frutave shtohen gjatë procesit.

Megjithëse secila prej këtyre pijeve me flluska duket identike, secila përmban profile aromash të ndryshme dhe bëhet duke përdorur procese të ndryshme.

Mitet për ujin e gazuar

Prej kohësh thuhet se uji i gazuar mund të jetë i dëmshëm për dhëmbët tuaj, por sa e vërtetë është kjo? Dr. Reena Wadia, tha: “Shumë njerëz po kalojnë në ujë të gazuar. Edhe pse nuk përmban sheqer, është i gazuar ”, thotë ajo. “Padyshim që është shumë më pak erozive sesa pijet e tjera, por gjithsesi mund të shkaktojë pak erozion të dhëmbëve (veçanërisht nëse uji është i ftohtë). Uji i pastër, i qetë ose uji i çezmës është gjithmonë zgjidhja më e mirë”.

Nëse jeni duke u kthyer në ujë të gazuar për një mundësi më të shëndetshme të pijeve freskuese, kërkoni ato që janë të aromatizuara me aromë natyrore dhe një përqindje më të ulët të sheqernave të shtuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat