Pesë mënyra efektive për të ndaluar sulmet e ankthit

Shëndetësia

Pesë mënyra efektive për të ndaluar sulmet e ankthit

Më: 3 mars 2021 Në ora: 15:50
Foto ilustrim

Ankthi është një nga problemet kryesore të shëndetit mendor. Çrregullimi i përgjithshëm i ankthit prek miliona njerëz në të gjithë botën, dhe numri vazhdon të rritet me një shpejtësi alarmante. Por kemi një lajm të mirë. Ka shumë teknika që mund të përdorni për të menaxhuar ankthin në mënyrë efektive. Më poshtë 5 këshilla që do t’ju ndihmojnë të përballoni ankthin. Këto teknika janë gjithashtu të mira për këdo që dëshiron të përmirësojë cilësinë e jetës së tij.

1. Luftoni me mendimet shqetësuese

Ankthi ushqehet me vetveten. Nëse lejoni që mendimet negative të rriten, do të çmendeni. Ankthi mund të krijohet si një top dëbore që rrotullohet poshtë një kodre dhe ju jeni i vetmi që keni fuqinë ta ndaloni atë. Së pari duhet të mësoni të zbuloni mendimet negative. Kjo nënkupton identifikimin e tyre kur ndodhin. Ndaloni së menduari për të kaluarën dhe të ardhmen dhe përpiquni të vizualizoni sesi do të ishte jeta juaj nëse nuk do të shqetësoheshit. Nëse kjo nuk funksionon, bëni një listë. Shkruani atë që keni në mendje dhe çfarë po bëni në lidhje me të. Ky ushtrim me shkrim do të ndihmojë në racionalizimin e problemeve dhe gjetjen e dimensioneve të tyre reale. Me fjalë të tjera, nuk do t’i lejojë mendimet negative të vazhdojnë të rriten brenda kokës tuaj. Ju gjithashtu mund të shkruani qëllimet tuaja dhe si do t’i arrini ato.

2. Meditoni dhe merrni frymë

Kjo është këshilla më e zakonshme për të luftuar ankthin dhe është një nga më të efektshmet. Nëse keni sulme të rregullta ankthi, bëhuni pjesë e një klase meditimi. Përvetësimi i këtij zakoni do t’ju ndihmojë të zvogëloni stresin dhe të përmirësoni shumë cilësinë e jetës suaj. Nëse keni sulme të rralla ankthi dhe meditimi nuk ju qetëson, provoni teknikat e frymëmarrjes. Këto mund të jenë shumë të dobishme për t’u çlodhur para gjumit, por ato mund të përdoren gjithashtu kudo kur ndiheni të stresuar. Trupi juaj do t’ju falënderojë për këtë.

3. Lirimi i hormoneve të mira të trupit

Kur ushtroheni, trupi juaj çliron endorfinë dhe serotonin, dy enzima që truri juaj i shoqëron me ndjenjat e kënaqësisë dhe mirëqenies. Ata ngrohin tërë trupin tuaj dhe lejojnë që tensioni në muskujt tuaj të lehtësohet. Sforcimi fizik është gjithashtu një mënyrë e mirë për t’u përqendruar tek e tanishmja.

4. Provoni ilaçe bimore

Mjekimet bimore, veçanërisht çajrat bimorë si livandoja dhe kamomili, do t’ju ndihmojnë të zvogëloni ankthin dhe nervozizmin dhe të flini më shpejt.

5. Shmangni kafeinën

Kafeina ka treguar se rrit nivelet e ankthit dhe provokon sulme paniku tek njerëzit me çrregullime paniku. Kafeina është një stimulues që mund të çojë në nervozizëm, rrahje të çrregullta të zemrës dhe agjitacion. Kjo gjithashtu do t’ju mbajë zgjuar, duke çuar në më shumë ankth. Konsiderojeni me kujdes kafenë, para se të shtriheni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat