“Pasaporta Covid alternativa më e mirë”

Shëndetësia

“Pasaporta Covid alternativa më e mirë”

Më: 16 maj 2021 Në ora: 14:21
Foto ilustrim

Shefi ekzekutiv i Aeroportit të Dubai-t, Paul Griffiths, ka deklaruar të dielën e 16 majit, se pasaportat Covid janë mënyra e vetme për të rifilluar udhëtimet masive të huaja.

Kritikët e sistemeve digjitale argumentojnë se ata diskriminojnë ata që nuk mund të vaksinohen.

Por Griffiths thotë se ai është një mbështetës i plotë i dokumenteve, për të cilat thotë se janë “të pashmangshme”.

“Unë mendoj se problemi nuk është pasaporta e vaksinës dhe diskriminimi i saj. Është nevoja për të hapur gjërat dhe për të pasur një program të duhur të vaksinave”.

Nga ana tjetër ky aeroport është një ndër më të ngarkuarit në botë për pasegjerët ndërkombëtarë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Këshilli Botëror i Turizmit dhe Udhëtimit janë midis atyre që kundërshtojnë pasaportat e vaksinave mes frikës se ato do të krijojnë një “shoqëri me dy nivele”.

Vështirësitë ekonomike

Industria e aviacionit po kërkon mënyra për të marrë shpejtësi pas dëmit të shkaktuar nga kufizimet e qeverisë dhe një kolapsi në besimin e pasagjerëve.

Sipas Grupit të Veprimit të Transportit Ajror, kjo industri jepte një kontribut vjetor prej 3.5 trilionë dollarësh në ekonominë globale përpara pandemisë.

Sidoqoftë, fluturimet që kalojnë përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Dubai-t janë shembur në një mënyrë të ngjashme me pjesën tjetër të industrisë.

Sidoqoftë, 2020 ishte viti i shtatë i Dubai-t si aeroporti më i ngarkuar në botë për pasagjerë ndërkombëtarë, pasi kishte kaluar London Heathrow në vitin 2014.

Një rekord prej 86.3 milionë njerëzish kaluan përmes këtij aeroporti në vitin 2019, por nga pandemia kjo ra në 70%, 25.8 milionë vitin e kaluar.

Griffiths dëshiron që ky numër të rritet përsëri: “Ne duhet të futemi në menaxhimin e rrezikut sesa në shmangien e rrezikut”.

Ai shtoi se “unë thjesht nuk mendoj se bota mund të mbijetojë pa atë lëvizje për shumë më gjatë, sigurisht nga ana sociale dhe ekonomike. Gjëja e fundit që çdo politikan dëshiron është një rritje e infeksioni në terrenin e tyre”.

Vitin e kaluar, Emiratet e Bashkuara Arabe panë një rënie të ekonomisë me 6.1% mes ngadalësimit global.

Për Dubai-n, një qendër e Lindjes së Mesme që luan një rol kryesor në bashkimin me Lindjen dhe Perëndimin, udhëtimi ajror është thelbësor për të riparuar dëmin.

“Ne jemi mjaft të varur, sepse të paktën 35% e PBB-së bazohet rreth mundësimit të udhëtimeve dhe turizmit, kështu që ka një efekt të madh dramatik këtu”, tha Griffiths.

Për të kaluar krizën, aeroporti ka ulur kostot duke mbyllur terminalet dhe konkurset e tëra, që do të thotë se është shmangur një ndihmë nga qeveria e Dubai-t.

Griffiths shton se nga 8 mijë e 500 vende pune janë zvogëluar në 2 mijë e 500.

Sistemet rivale?

Dëshira për të rikuperuar dhe për të shmangur shpërthimet e reja të coronavirus-it ka çuar në shfaqjen e disa lejeve të ndryshme të udhëtimit Covid.

Bashkimi Evropian, G20 dhe Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror janë të gjithë duke punuar me skema.

Griffiths thotë se edhe nëse futen sisteme të shumta për kontrollimin e udhëtarëve, aeroporti i tij mund të shmangë radhët e tilla si ato që shihen në London Heathrow.

“Cilado qoftë sistemi, ne do t’i përshtatim proceset tona për të siguruar që udhëtarët tanë të mos vihen në radhë të gjata”, shton ai.

Masa sigurie

Ata pasagjerë që po fluturojnë janë duke u kujdesur nga “nivelet e pastërtisë së teatrit pranë spitalit”, si dhe distancimi fizik dhe këmbëngulja për të mbajtur maskë.

Teknologjia po ndihmon gjithashtu në ndalimin e përhapjes së mikrobeve, me përshpejtimin e check-in pa kontakt dhe rregullimet e imigracionit.

Kur bëhet fjalë për rregullat, udhëtarët “po përmbahen jashtëzakonisht mirë, sepse ne sigurohemi që ata t’i përmbahen atyre”, thotë Griffiths.

Nëse udhëtimi ajror ndërkombëtar do të lëvizë përsëri, “varet nga vendet që të vendosin se cilat janë kërkesat e hyrjes dhe u takon linjave ajrore dhe aeroporteve në të gjithë botën ta zbatojnë atë”.

“Nëse kjo funksionon dhe të gjithë bashkohen, pasaportat e vaksinave do të jenë një mënyrë shumë e thjeshtë për të udhëtuar pa dokumente nëpër botë”, e mbyll Griffiths.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat