3 ushqimet e shëndetshme që zëvendësojnë kafenë dhe na japin shumë energji nga mëngjesi në mbrëmje

Shëndetësia

3 ushqimet e shëndetshme që zëvendësojnë kafenë dhe na japin shumë energji nga mëngjesi në mbrëmje

Më: 21 maj 2021 Në ora: 10:30
Ilustrim

Sipas të dhënave të mbledhura çdo vit nga ANSA, italianët janë të varur nga kafeja. Rreth 97% e konsumojnë atë në mënyrë të kujdesshme. Mesatarisht, çdo italian pi katër filxhanë në ditë, që do të thotë më shumë se pesë kilogramë në vit për person. Por a jemi kaq të sigurt se e gjithë kjo kafe është e mirë për ne?

Gjithnjë e më shumë konsumues të kafesë ankohen për të gjitha llojet e problemeve, kryesisht të shkaktuara nga marrja e tepërt e kafeinës. Problemet që lidhen me abuzimin e kafesë mund të jenë të shumta. Ato variojnë nga migrena te tensioni i muskujve, nga të përzierat deri tek takikardia, nga ankthi te pagjumësia. Me pak fjalë, teprimi i kafesë mund të ketë pasoja serioze në trupin tonë.

Nëse nuk mund të heqim dorë nga një dozë e përditshme energjie, ne lehtë mund ta zëvendësojmë kafenë me ushqime alternative po aq energjike, të rekomanduara nga dietologët. Le të shohim se cilat janë ato.

Alternativa e parë e shëndetshme janë frutat me një konsum të lartë të karbohidrateve që përvetësohen shpejt. Sheqeri i pranishëm në këto fruta ka të njëjtin efekt si kafeja, duke aktivizuar të gjitha funksionet e trurit. Një shembull i shkëlqyeshëm është molla. Çdo mollë përmban afërsisht 13 gram sheqer, e cila është e njëjta sasi që gjendet në një ekspres.

Alternativa e dytë e shkëlqyer janë arrat. Ky frut i thatë është i pasur me biotinë, një ilaç i vërtetë për deficitet e energjisë dhe në të njëjtën kohë, efektiv në uljen e kolesterolit në gjak. Sidoqoftë, duhet të kemi kujdes nga marrja e lartë e kalorive: për këtë arsye, mos hani kurrë më shumë se 4 ose 6 në ditë.

Alternativa e tretë është çokollata e zezë. Kakaoja tërheq vëmendjen dhe mpreh përqendrimin. Theobromina çliron gradualisht energji, pa rrezikun e rritjes së rrahjeve të zemrës.

Këshilla të tjera të dobishme për shmangien e kafesë

Mollë, arra dhe çokollatë e zezë. Këto 3 ushqime të shëndetshme që janë miq të dietës mesdhetare zëvendësojnë kafenë dhe na japin akoma më shumë energji nga mëngjesi në mbrëmje. Por ato nuk janë alternativat e vetme. Për të mbajtur vëmendjen dhe për tu ndjerë jetik gjatë gjithë ditës, këshilla e përgjithshme është të ndiqni një dietë të pasur me ushqime proteinike dhe të pini shumë ujë. Proteinat lëshojnë energji vazhdimisht dhe ngadalë, ndërsa hidratimi i duhur ndihmon në kryerjen e funksioneve të trupit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat