​Suplementet për një tru më të shëndetshëm

Shëndetësia

​Suplementet për një tru më të shëndetshëm

Më: 7 qershor 2021 Në ora: 18:24
Foto ilustrim

Shëndeti i trurit luan një rol vendimtar në fazat e jetës njerëzore dhe kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të dini se çfarë mund të bëni që ai të funksionojë në mënyrë normale.

Ushtrimet e rregullta, dieta e shëndetshme dhe gjumi i mirë mund të ndihmojnë shumë, por kjo nuk mjafton. Shtesat e zgjedhura nën mbikëqyrjen e një mjeku mund të jenë gjithashtu të dobishme.

Shtojcat ë përmirësojnë aftësitë njohëse

Hulumtimi, i botuar në revistën "Nutrients", kishte për qëllim të përcaktojë nëse disa shtesa dietetike mund të përmirësojnë aftësitë njohëse tek të rinjtë dhe njerëzit e shëndetshëm. Këto suplemente janë: xhinko biloba, xhinseng, flavonoide, omega-3, probiotikë dhe tirozinë.

Rezultati më i mirë u tregua nga tirosina, një aminoacid. Mund të përdoret për të lehtësuar efektet e stresit në aftësitë njohëse dhe psikomotorike.

Ushqyes për të moshuarit

Në hulumtimin në të cilin morën pjesë gratë e moshuara, u aplikua ushtrim i rregullt, por edhe konsumimi i lëndëve ushqyese. Këto përfshijnë: acide yndyrore omega-3, xhinko biloba, fosfatidilserinë, vitaminë E, acid folik dhe vitaminë B12.

Rezultatet treguan se lëndët ushqyese mund të prodhojnë përmirësime të ngjashme në funksionet njohëse si ushtrimet aerobike. Ideja që lëndët ushqyese mund të lehtësojnë pasojat e mungesës së stërvitjes është inkurajuese për të moshuarit.

Studimi i dytë përfshiu 2.332 persona mbi moshën 60-vjeç. Marrja e tyre e zinkut, hekurit, bakrit dhe selenit u monitorua. U gjet një lidhje midis nivelit të ulët të përbërësve të përmendur dhe aftësive të dobëta njohëse.

L-theanine kundër ankthit dhe stresit

Është një aminoacid natyral që gjendet në çajin jeshil dhe ka potencialin për të përmirësuar performancën mendore, veçanërisht në kombinim me kafeinën.

Është e dobishme kur bëhet fjalë për stresin dhe ankthin, por edhe cilësinë e gjumit. Ai gjithashtu ka një potencial të fortë për të qetësuar rastet ekstreme të gjendjeve mendore të përmendura.

Kombinimi i suplementeve për memorie më të mirë

Studimi, i botuar në revistën shkencore Nutritional Neuroscience, shqyrtoi një kombinim të bakopës, xhensenit dhe ekstraktit të kafesë. Krahasuar me ata që morën placebo, grupi i të anketuarve që konsumuan shtesat e përmendura arritën memorie më të mirë pune.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat