Boronicat janë eliksir për trupin

Shëndetësia

Boronicat janë eliksir për trupin

Më: 20 gusht 2021 Në ora: 13:30
Boronicat

Nëse hahen rregullisht si vakt frutash, boronica ka një efekt të dobishëm në zemër, tru dhe sheqer në gjak.

Boronica është e mirë për zemrën

Studime të shumta kanë krijuar një lidhje midis boronicave dhe ushqimeve të pasura me flavonoide dhe përmirësojnë shëndetin e zemrës. Disa kërkime sugjerojnë se boronica mund të ketë përfitime të rëndësishme shëndetësore për njerëzit me presion të lartë të gjakut, një faktor kryesor rreziku për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.

Ato janë të mira për trurin, parandalojnë plakjen

Gjithashtu, sipas studimeve të shumta, marrja më e madhe e ushqimeve të pasura me flavonoide, të tilla si boronica, lidhet me funksionimin më të mirë të trurit. Konsumimi i boronicave mund të parandalojë stresin oksidativ, i cili luan një rol të rëndësishëm në procesin e plakjes.

E pasur me antioksidues

Për shkak se boronicat janë të pasura me antioksidues, ato mund të neutralizojnë disa radikalë të lirë që dëmtojnë ADN -në.

Boronica ka pak sheqer

Boronica përmban sasi të moderuar të sheqerit dhe ka një indeks të ulët glicemik. Kjo do të thotë se ato nuk kanë efekte të dëmshme në nivelet e sheqerit në gjak, gjë që mund të jetë pasojë e përmbajtjes së tyre të lartë të përbërjeve bioaktive. Studime të shumta tregojnë se antocianinat në boronica ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak.

Boronica është e mirë për parandalimin e kancerit

Dëmtimi oksidues i ADN -së është një dukuri e përditshme në çdo gjallesë. Ato ndodhin dhjetëra mijëra herë çdo ditë në trupin tonë, gjë që rrjedhimisht çon në plakje dhe luajnë një rol kyç në zhvillimin e sëmundjeve të tilla si kanceri. Në një studim, 168 njerëz pinin një litër lëng të përzier të boronicës dhe mollës në ditë. Pas katër javësh, stresi oksidativ i shkaktuar nga radikalet e lira u zvogëlua deri në 20 për qind.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat