Ja ushtrimi më i thjeshtë kundër deformimeve të nyjave të shputave

Shëndetësia

Ja ushtrimi më i thjeshtë kundër deformimeve të nyjave të shputave

Më: 29 gusht 2021 Në ora: 08:11
Foto ilustrim

Ndihmon më së miri në rastet më të lehta, por edhe në ato më të vështirat

Shkaku kryesor i deformimeve nuk janë këpucët e ngushta, siç mendohet shpesh, por qëndrueshmëria e pamjaftueshme e gishtit të madh, prandaj kocka është e shtrembëruar “në fushë”.

Kjo çon në deformim të vetë nyjës dhe më tej shkakton procese inflamatore që çojnë në dhimbje. Procesi i zhvillimit të këtij deformimi mund të ndalet nëse terapitë e thjeshta fillojnë në kohë.

Këto terapi përfshijnë ushtrime, dhe ju mund t’i bëni shumë prej tyre vetë, pa ndihmën e një instruktori ose fizioterapisti.

Një ushtrim i tillë është “shkurtimi i shputave”. Kryeni atë zbathur ose në çorape, ulur në një karrige.

Mbështetni këmbën në dysheme dhe ngrini harkun e këmbës, duke shtrënguar muskujt në mënyrë që gishtërinjtë dhe thembra të mbeten në dysheme.

Drejtoni gishtat në dysheme. Duke ngritur këmbën, duket sikur është “shkurtuar”, prandaj kështu është edhe emri ushtrimit.

Uleni këmbën dhe më pas përsëriteni ushtrimin. Përpiquni që gishtërinjtë tuaj të qëndrojnë drejt kur lëvizni, në mënyrë që të mos përkulen si kthetrat e shpendëve në një formë të rrumbullakët. Gjithashtu, mos e fajësoni thembrën.

Përsëriteni këtë ushtrim në 3 grupe me 20 përsëritje dhe bëjeni çdo ditë. Kur forconi muskulin që ngre këmbën dhe është i rëndësishëm për frenimin e deformimeve, mund ta bëni këtë ushtrim ndërsa qëndroni në këmbë.

Për stabilitetin e shputës është shumë e rëndësishme edhe forca e gluteusit, por edhe e muskujve të stomakut.

Forca e gluteus dhe madje edhe muskujt e barkut është shumë e rëndësishme për qëndrueshmërinë e këmbëve, edhe pse në shikim të parë nuk duket shumë e lidhur. Është e rëndësishme të dini se edhe kirurgët që kryejnë operacione në ijë rekomandojnë këto ushtrime edhe për ata që tashmë janë operuar.

Ndonëse nuk doni të operoheni, do të ndjeni të paktën një lehtësim të vogël dhe efekte më të mira nëse deformimi tashmë ka filluar. Ushtrimet për forcimin e këmbëve mund të ngadalësojnë dhe madje të ndalojnë zhvillimin e kallove.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat