Dieta treditore me jogurt për heqje të shpejtë të kilogramëve

Shëndetësia

Dieta treditore me jogurt për heqje të shpejtë të kilogramëve

Më: 29 gusht 2021 Në ora: 16:52
Foto ilustrim

Nëse keni nevojë të humbni disa kilogramë shpejt për shkak të shkuarjes në det, ose dëshironi të vishni një fustan për një numër më të vogël, dieta me kos është zgjidhja e duhur për ju.

Kjo dietë zgjat vetëm tre ditë, dhe jep rezultate të mahnitshme sepse ushqimi kryesor që do të hani është një pije jashtëzakonisht e shëndetshme – kosi.

Veprimi i dietës së kosit bazohet në përfitimet e kosit probiotik që promovojnë shëndetin e florës së zorrëve. Falë probiotikëve në kos, ushqimi tretet më shpejt, kështu që toksinat nxirren nga trupi.

Kur ushqimi tretet plotësisht, shëndeti i zorrëve përmirësohet, dhe kështu shëndeti i përgjithshëm i organizmit. Gjatë aplikimit të kësaj diete, rekomandohet të pini deri në 2 litra kos në ditë, dhe mund të hani fruta, perime dhe mish të freskët me kos.Një menu tre ditore për tu ndjekur gjatë një diete me kos:

Dita 1

Për mëngjes, hani një sallatë kastravec të aromuar me kos, ose një gotë kos frutash me një lugë thekon nëse dëshironi. Për drekë, skuqni pulën në vaj ulliri, dhe si pjatë dytësore, hani dy domate dhe kos.

Gjithashtu, për drekë, mund të kavërdisni speca ose kunguj të njomë në një lugë çaji vaj ulliri, të përzieni me 50 gram oriz dhe të shtoni pak kripë dhe piper. Në vend të ëmbëlsirës, ​​merrni kos me fruta të freskëta.

Për darkë, përgatitni karota të copëtuara, mollë dhe 50 gram proshutë, skuqni në një lugë çaji vaj ulliri dhe derdhni një gotë kos me pak yndyrë. Nëse dëshironi një variant më të butë, mund të përzieni manaferrat me kos.

Dita 2

Për mëngjes, përsëritni sallatën e kastravecit që keni ngrënë një ditë më parë. Për vaktin kryesor, prisni 150 gram fileto gjeldeti në kube, shtoni kripë dhe piper dhe skuqni në vaj ulliri.

Shtoni kërpudha të copëtuara (rreth 50 gramë), domate dhe speca dhe kur perimet të zbuten, shtoni një gotë kos.

Një variant tjetër për drekë mund të jenë kërpudhat e skuqura thellë dhe orizi në vaj ulliri, të cilat më pas do t’i derdhni me kos. Para se të shkoni në shtrat, hani dy karota dhe kos, ose derdhni një lugë gjelle me fruta pylli me dy filxhanë kos.

Dita 3

Për mëngjes, përzieni një gotë kos, mollë të qëruar dhe të copëtuar, pak kanellë dhe shtoni pak kripë dhe piper.

Për drekë, piqni rreth 150 gram fileto pule dhe bëni një sallatë me kos, kastravec të copëtuar dhe pak mustardë. Për darkë, zieni 100 gram makarona, shtoni specin e copëtuar dhe vezën e zier, pastaj hidhni kos të gjithë së bashku.

Ju nuk duhet ta mbani këtë dietë për më shumë se tre ditë në mënyrë që të mos dëmtoni trupin. Pas tre ditësh, kthehuni në një dietë normale dhe nëse doni ta përsërisni, prisni të paktën tre javë./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat