Pse duhet ta vendosni pulën në frigorifer para se ta gatuani?

Shëndetësia

Pse duhet ta vendosni pulën në frigorifer para se ta gatuani?

Më: 14 shtator 2021 Në ora: 15:30
Foto ilustrim

Ekspertët rekomandojnë vendosjen e mishit të pulës në frigorifer para gatimit për të shmangur helmimet që mund të jenë fatale.

Kjo taktikë mund të zvogëlojë ndjeshëm bakteret në shpendët e papërpunuar.

Ata mund të transmetohen lehtësisht tek njerëzit duke larë pulën e freskët nën çezmë ose duke e ngrënë gjysmë të gatuar. Ky mikrob është campylobacter, i cili mund të jetë kërcënues për jetën tek fëmijët e vegjël dhe të moshuarit.

Infeksioni Campylobacter zakonisht ndodh dy deri në pesë ditë pas infektimit dhe shkakton diarre, dhimbje barku, ngërçe si dhe ethe, sipas Institutit të Shëndetit Publik në Angli.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat