Supet e ngrira, shkaqet dhe trajtimi

Shëndetësia

Supet e ngrira, shkaqet dhe trajtimi

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 18:52
Foto ilustrim

Supi i ngrirë, që kufizon lëvizjen e shpatullave, është një gjendje kronike që kërkon trajtim të menjëhershëm mjekësor. Edhe pse shumë sëmundje të shpatullave përfshijnë dhimbje dhe humbje të lëvizjes, shpatulla e ngrirë zakonisht shkaktohet nga inflamacioni (ënjtja, dhimbja dhe acarimi) i indeve që rrethojnë nyjën dhe është më e dhimbshme.

Kur të ndodhë kjo, gjëja e parë që duhet të bëni është të konsultoheni me mjekun tuaj i cili do të këshillojë disa teste si rrezet X për të përjashtuar ndonjë shkak tjetër për gjendjen.

Supi i ngrirë ka më shumë të ngjarë të ndodhë te njerëzit që punojnë nga shtëpia për shkak të orëve të gjata të qëndrimit ulur. Andaj këshillohet që të shtrini pjesën e sipërme të qafës, kokës, shpatullës dhe pjesën e sipërme të shpinës për ta shmangur këtë, përcjell Klankosova.tv

Gjithashtu, trajtimi i hershëm dhe mobilizimi i shpatullës duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e një fizioterapisti për të shmangur shpatullën e ngrirë.

Ekzistojnë dy lloje të trajtimit, njëra është rritja e lëvizjes e cila mund të bëhet përmes terapisë fizike për të lëvizur krahun e pacientit, ndërsa tjetra është për të zvogëluar dhimbjen përmes ilaçeve anti-inflamatore.

Gama e ushtrimeve të lëvizjes, ushtrimet forcuese dhe ushqimi i duhur sugjerohen për shërim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat