Ja cilat janë përfitimet shëndetësore të konsumimit të vezëve

Shëndetësia

Ja cilat janë përfitimet shëndetësore të konsumimit të vezëve

Më: 8 tetor 2021 Në ora: 21:25
Foto ilustrim

Një qendër proteinike dhe e ngarkuar me 13 vitamina dhe minerale të ndryshme, acide yndyrore omega-3 dhe antioksidantë, vezët janë një zgjedhje e duhur për mëngjes. Studimet shëndetësore tregojnë se ngrënia e vezëve në mëngjes jo vetëm që ju bën të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë, por gjithashtu ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të sheqerit në gjak dhe atyre të insulinës.

Vezët janë një nga burimet ushqimore natyrore më të pasura me lëndë ushqyese në planet. Fuqia e kësaj pakete të përsosur është e pakrahasueshme. Nga përmirësimi i funksionit të trurit, mbështetja e shëndetit fizik deri në ndihmën në rritjen e fëmijës, veza mund t’i bëjë të gjitha”, thotë dietologja Garima Goyal.

Ajo rendit edhe arsyet për t’i bërë vezët një pjesë  të dietës, shkruan Hindustantimes.

* Veza përmban 13 vitamina dhe minerale të ndryshme të kërkuara nga trupi dhe janë një burim i pasur i proteinave cilësore.

* Dendësia e lartë ushqyese e vezëve u mundëson atyre të mbështesin sistemin natyror imunitar të trupit dhe rritjen fizike.

* Trajtim ushqyes: Mund të veprojë si një element kryesor i rëndësishëm në një dietë të ekuilibruar mirë. Një vezë e madhe e zier ka rreth 77 kalori dhe përmban vitaminë A, B5, B12, B6, D, E, K dhe minerale si folati, fosfori, seleni, kalciumi, zinku dhe 6 g proteina dhe 5 g yndyrë të shëndetshme për zemrën ( yndyrë e pangopur).

* Shikim më i mirë: E pasur me luteinë dhe zeaksantinë, e verdha e vezës vepron si një antioksidant i dobishëm që zvogëlon rrezikun e kataraktit dhe degjenerimit muskulor në sy. Vezët janë gjithashtu të pasura me vitaminë A, një vitaminë e rëndësishme dhe e nevojshme për një pamje më të qartë.

* Nivele të larta të Omega-3: Vezët ndihmojnë në përmirësimin e niveleve esenciale të yndyrave Omega-3 që luajnë një rol aktiv në funksionimin e zemrës, shëndetit të mirë të trurit dhe mbrojtjen e syve.

Duke pasur parasysh se ka kaq shumë përfitime nga ngrënia e vezëve nga ngopja, mbajtja nën kontrollë e diabetit të tipit 2, humbja e peshës ndaj aktivitetit antioksidues, përpiquni t’i përfshini ato në dietën e tuaj rregullisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat