Si ndikojnë emocionet në pjesë të ndryshme të trupit?

Shëndetësia

Si ndikojnë emocionet në pjesë të ndryshme të trupit?

Më: 11 prill 2022 Në ora: 07:32
Foto ilustrim

Lidhja mes mendjes dhe trupit është mjaft e fortë, ndaj mendja mund të lërë pasoja fizike negative, ose pozitive

Vetëm mendoni se sa shumë e tendosni nofullën tuaj.

Në rreshtat e mëposhtëm, kontrolloni se cila pjesë e trupit ndikohet nga një humor i caktuar:

Qafa: refuzimi i anës tjetër të tregimit, papërkulshmëria, kokëfortësia.

Shpatullat: tregoni se si i bartim përvojat tona gjatë jetës.

Pjesa e sipërme e shtyllës kurrizore: mungesa e mbështetjes emocionale, ndjenja e mospëlqimit, ndrydhja e dashurisë.

Pjesa e mesme e shtyllës kurrizore: ndjenja e fajit, qëndrimi në të kaluarën.

Pjesa e poshtme e shtyllës kurrizore: frika nga paratë, mungesa e mbështetjes financiare.

Bërrylat: ndryshimi i drejtimit, pranimi i përvojave të reja.

Nyjet: lëvizshmëri dhe lehtësi.

Ijët: frikë nga vendimet e mëdha.

Gjunjët: krenaria dhe egoja kokëfortë, frika, papërkulshmëria.

Trupi ju paralajmëron kur keni probleme të pazgjidhura në jetë ose duhet të rishikoni dhe analizoni seriozisht emocionet tuaja. Mos i injoroni paralajmërimet e tij. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat