Kujdes, mos kombinoni kafen dhe këtë ushqim: Nuk ka kombinim më të keq për stomakun

Shëndetësia

Kujdes, mos kombinoni kafen dhe këtë ushqim: Nuk ka kombinim më të keq për stomakun

Më: 15 prill 2022 Në ora: 21:55
Foto ilustrim

Kombinimi më i keq është kafeja me çokollatë ose alkool

Duke qenë se kafeja me çokollatë, si dhe me alkool, ndihmon në relaksimin e sfinkterit të poshtëm të ezofagut, rezultati është shfaqje e urthit, ndjesi djegie dhe refluks i përmbajtjes së stomakut në ezofag.

Edhe nëse nuk ndieni siklet, shenjat e inflamacionit të ezofagut mund të shfaqen me kalimin e kohës.

Gjithashtu, gastroenterologët dhe nutricionistët nuk rekomandojnë marrjen e kafesë me stomakun bosh, gjë që e bëjnë shumica e njerëzve, sepse ndikon në sekretimin e stomakut.

Në të njëjtën kohë, kombinimi i cili rekomandohet është ekspres me biftek.

Espresso është një pije më e koncentruar, përmban acide organike që përmirësojnë procesin e tretjes, kanë një efekt më të mirë me mishin së bashku me lëngun e stomakut.

Pak kohë pas kafes, rekomandohet të pini një gotë ujë për të rimbushur lëngjet në trup, sepse kafeja ka një efekt diuretik.

Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se marrja e tepërt e kafesë ndikon negativisht në shëndet, në radhë të parë në muskulin e zemrës, sepse numri i rrahjeve të zemrës përshpejtohet pas pirjes.

Ekspertët gjithashtu vërejnë se një ose dy filxhanë kafe në ditë nuk do të kenë një efekt negativ.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat