Shumica e njerëzve nuk e ndërrojnë furçën e dhëmbëve kur duhet

Shëndetësia

Shumica e njerëzve nuk e ndërrojnë furçën e dhëmbëve kur duhet

Më: 16 prill 2022 Në ora: 23:29
Foto ilustrim

Larja e rregullt dhe e duhur e dhëmbëve është garanci për shëndetin e tyre. Megjithatë, nëse furça që përdorni nuk është adekuate për ndonjë arsye, mund të zvogëlojë “rezultatet” e larjes.

Dentistët thonë se dhëmbët duhet të lahen të paktën dy minuta pas çdo vakti, transmeton portal arbresh.info

Duke larë dhëmbët, ne largojmë mbeturinat e ushqimit, bakteret, gurët dhe çdo gjë që çon në karies, prishje të dhëmbëve dhe probleme të tjera orale.

Por si ta bëni këtë sa më mirë?

Fillimisht, duhet t’i kushtoni vëmendje qimeve (qimeve) të furçës së dhëmbëve. Nëse nuk janë më aq të ngurtë ose kanë ndryshuar ngjyrë, kjo tregon se është koha për ta zëvendësuar.

Nëse vëreni se pasta e dhëmbëve grumbullohet në mes të qimeve, kjo është shenjë se ajo ka skaduar dhe se një numër i madh bakteresh janë në furçën tuaj të dhëmbëve.

Gjithashtu, nëse fijet bien dhe konsumohen – hidheni furçën në plehra. Si prodhuesit e furçave të dhëmbëve ashtu edhe dentistët pajtohen që furça e dhëmbëve duhet të ndërrohet çdo tre deri në katër muaj.

Nëse furça ka ndryshuar ngjyrë dhe formë dhe qimet nuk janë më aq të ngurtësuara – atëherë “të gjitha përpjekjet janë të kota” sepse një furçë e tillë nuk është më efektive dhe nuk mund t’i pastrojë mirë dhëmbët.

Mendimi i gabuar është se dhëmbët do të lahen më mirë nëse i fërkojmë dhëmbët më fort dhe më gjatë. Gabim i madh. Kjo mund të dëmtojë vetëm smaltin dhe të irritojë mishrat e dhëmbëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat