Ullinjtë dhe humbja në peshë

Shëndetësia

Ullinjtë dhe humbja në peshë

Më: 21 prill 2022 Në ora: 21:09
Foto ilustrim

Ullinjtë shpesh konsumohen si një meze e lehtë dhe e kripur. Ato janë të njohur për përmbajtjen e yndyrave të dobishme dhe janë prej ushqimeve më të njohura të regjimit mesdhetar.

Por, a mund të ndihmojnë në reduktimin e peshës? AgroWeb.org ju njeh më poshtë me mënyrat se si ullinjtë mund të jenë një zgjedhje e mirë për këtë qëllim.

Si ndikojnë ullinjtë në humbjen e peshës

Ullinjtë mund të ndikojnë në peshën tuaj në mënyra të ndryshme.

Kanë një densitet të ulët kalorish

Ullinjtë e zinj ose të gjelbër kanë një densitet shumë të ulët kalorish dhe kjo mund të nxisë humbjen e peshës.

Ushqime të tilla kanë tendencë t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për më gjatë dhe kështu ju do të kontrolloni më mirë ndjesinë e urisë.

Janë të pasur me yndyra të shëndetshme

Të gjitha yndyrat përmbajnë të njëjtën sasi kalorish, por yndyrat e pangopura ndikojnë në mënyrë të dobishme në trupin tuaj.

Në veçanti, zëvendësimi i karbohidrateve dhe yndyrave të tjera me yndyra të pangopura, mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Yndyrat e pangopura gjenden në ushqime si ullinjtë, arrorët, avokadot dhe vajrat me bazë bimore.

Disa kërkime lidhin regjimet ushqimore të larta me yndyra të pangopura drejtpërdrejt me humbjen e peshës.

Regjimi i duhur ushqimor mesdhetar

Regjimi ushqimor mesdhetar konsiderohet si më i shëndetshmi, pasi bazohet tek konsumi i ushqimeve të plota dhe ushqimeve të detit.

Dhe duke qenë se kufizon ushqimet e përpunuara, ky regjim mund të nxisë humbjen e peshës.

Ullinjtë, vaji i ullirit dhe yndyrat e tjera të shëndetshme janë një element kyç i këtij regjimi.

Krahas peshës, regjimi ushqimor mesdhetar duket se ofron një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore.

Përfundimi

Ullinjtë kanë një densitet të ulët kalorish dhe janë një burim i mirë i yndyrave të shëndetshme, dy faktorë që mund të nxisin humbjen e peshës duke ju ndihmuar të jeni të ngopur për më gjatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat