Arsyet pse nuk humbisni peshë

Shëndetësia

Arsyet pse nuk humbisni peshë

Më: 21 prill 2022 Në ora: 23:29
Foto ilustrim

Pesha trupore mund të themi që është kryefjala e çdo diskutimi sa më shumë që stinët e ngrohta afrohen.

Në të shumtën e rasteve njerëzit duan të humbasin në peshë dhe sforcohen shumë për t’a arritur këtë.

Problemi fillon kur ndonëse keni mbajtur dieta strikte gjatë gjithë vitit përësëri ndjeni se nuk keni arritur rezultatin e dëshiruar.

Ka disa arsye përse trupi reagon në këtë mënyrë pesë prej të cilave AgroWeb.org i shpjegon në këtë artikull.

Jeni të stresuar

Qetësohuni! Stresi kronik po e bën trupin tuaj të mbiprodhojë një hormon të quajtur kortizon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat