Pse nuk duhet ta pini kafen para se të hani mëngjes

Shëndetësia

Pse nuk duhet ta pini kafen para se të hani mëngjes

Më: 2 maj 2022 Në ora: 17:38
Foto ilustrim

Miliona njerëz në mbarë botën e nisin ditën e tyre me kafe, por shumica nuk janë të vetëdijshëm se bëjnë një gabim që pinë kafe para mëngjesit. Studiuesit nga Universiteti Batu zbuluan se pirja e kafesë me stomak bosh mund të prishë kontrollin e sheqerit në gjak.

Në studim, studiuesit përfshinë 29 burra dhe gra të shëndetshme për t’iu nënshtruar tre eksperimenteve të ndryshme. Në një eksperiment, pjesëmarrësve që bënin një gjumë normal, u kërkuan të konsumonin një pije të ëmbël kur të zgjoheshin.

Në një tjetër, pjesëmarrësit që nuk bënin gjumë të mirë, pinin një pije me sheqer kur u zgjuan. Në eksperimentin e tretë, ata nuk bënin gjumë të mirë por iu dha kafe e zezë 30 minuta para se të konsumonin një pije të ëmbël.

U zbulua se pirja e kafesë para mëngjesit mund të dëmtojë kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak. Studiuesit thanë se kafeja para vaktit rrit ndjeshëm glukozën në gjak me rreth 50 për qind. Harry Smith, i cili drejtoi studimin, shtoi: “Individët duhet të përpiqen të konsumojnë kafe pas mëngjesit.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat