​Çrregullimi i personalitetit histrionic - simptoma, shkaqe dhe trajtim

Shëndetësia

​Çrregullimi i personalitetit histrionic - simptoma, shkaqe dhe trajtim

Më: 19 maj 2022 Në ora: 12:28
Foto ilustrim

Njerëzit me çrregullim të personalitetit histrionic shpesh nuk e kuptojnë se sjellja dhe mënyra e tyre e të menduarit mund të jenë problematike. Çrregullimi i personalitetit histrionik karakterizohet nga paqëndrueshmëria emocionale dhe më poshtë mund të lexoni për simptoma të tjera, shkaqe dhe trajtim.

Çrregullimi i personalitetit histrionic është një gjendje e shëndetit mendor e karakterizuar nga emocione intensive, të paqëndrueshme dhe një imazh të shtrembëruar për veten. Vetë fjala histrionic do të thotë "dramatike ose teatrale".

Vetëvlerësimi i njerëzve me çrregullim të personalitetit histrionic varet nga miratimi i të tjerëve dhe nuk buron nga një ndjenjë e vërtetë e vetëvlerësimit. Ata kanë një dëshirë të fortë për t'u vënë re dhe shpesh sillen në mënyrë dramatike ose të papërshtatshme për të tërhequr vëmendjen. Sipas manualit të MSD, çrregullimi histrionik i përket çrregullimeve të personalitetit të grupit B, të karakterizuara nga paqëndrueshmëri emocionale, impulsivitet dhe drama.

Simptomat 

Çrregullimi i personalitetit histrionik mund të shfaqet si ekzagjerim, emocionalitet sipërfaqësor dhe seksualitet me të cilin një person i sëmurë përpiqet të tërheqë vëmendjen te vetja. Sipas Manualit Diagnostik dhe Statistikor të Çrregullimeve Mendore, një person me çrregullim të personalitetit histrionic mund:

Ndjeheni të nënvlerësuar ose të dëshpëruar kur nuk jeni në qendër të vëmendjes.

Keni luhatje të shpejta të humorit dhe emocione të cekëta.

Të qenit dramatik dhe jashtëzakonisht shprehës emocionalisht, deri në pikën e turpërimit të miqve dhe familjes në publik.

Për të qenë vazhdimisht simpatik dhe joshëse.

Jini tepër të shqetësuar për pamjen tuaj fizike.

Përdorni pamjen tuaj fizike për të tërhequr vëmendjen te vetja duke veshur rroba me ngjyra të ndezura ose rroba të pakta.

Sillet në mënyrë të papërshtatshme dhe seksualisht me shumicën e njerëzve që takon, edhe kur ajo nuk është e tërhequr seksualisht.

Flisni në mënyrë dramatike dhe shprehni mendime të forta, por me pak fakte ose detaje për të vërtetuar mendimin.

Bini lehtësisht nën ndikimin e të tjerëve, veçanërisht të njerëzve që i admironi.

Të mendosh se është më e lidhur me njerëzit sesa është në të vërtetë.

Kanë vështirësi në ruajtjen e marrëdhënieve, shpesh duken false ose sipërfaqësore kur ndërveprojnë me të tjerët.

Ka nevojë për kënaqësi të menjëhershme dhe shumë lehtë mërzitet ose ndihet e frustruar.

Kërkoni vazhdimisht siguri ose miratim nga të tjerët.

Studimet e kryera mbi çrregullimet histrionike dhe çrregullime të tjera të personalitetit kanë identifikuar disa faktorë që mund të çojnë në zhvillimin e çrregullimeve histrionike ose të tjera të personalitetit:

Gjenetika. Çrregullimi i personalitetit histrionik zakonisht ndodh në familje, kështu që shkencëtarët mendojnë se mund të ketë një lidhje gjenetike.

Trauma e fëmijërisë. Fëmijët që kanë të bëjnë me trauma, të tilla si abuzimi ose vdekja e një anëtari të familjes, më vonë si të rritur mund të bëhen problematikë dhe potencialisht të zhvillojnë disa çrregullime të personalitetit.

Edukimi. Fëmijët, prindërit e të cilëve nuk dinin të vendosnin kufij, mund të bëhen tepër të bindur dhe të paqëndrueshëm dhe për këtë arsye më shumë gjasa të zhvillojnë çrregullime të personalitetit histrionic. Përveç kësaj, prindërit që shfaqin sjellje seksuale dramatike, të ndryshueshme ose të papërshtatshme i vënë fëmijët e tyre në rrezik për zhvillimin e kësaj gjendje. Disa studiues besojnë se problemet në marrëdhëniet midis prindërve dhe fëmijëve çojnë në një vetëbesim të ulët karakteristik te njerëzit me çrregullim të personalitetit histrionic.

Si diagnostikohet çrregullimi i personalitetit histrionic?

Nuk ka asnjë test specifik të përdorur për të diagnostikuar çrregullimin e personalitetit histrionic. Një mjek i përgjithshëm mund të shqyrtojë të gjithë historinë mjekësore të një personi dhe të kërkojë një ekzaminim për të përjashtuar problemet fizike që mund të shkaktojnë simptomat. Nëse nuk gjen shkakun fizik të simptomave, e dërgon pacientin te një psikiatër. Psikiatri do të përdorë pyetje ekspertësh për të fituar njohuri mbi gjendjen dhe për të bërë një diagnozë më të mirë.

Trajtimi 

Psikoterapia ose terapia e bisedës është përgjithësisht një trajtim për çrregullime histrionike ose të tjera të personalitetit. Qëllimi i trajtimit është të ndihmojë një person të zbulojë motivimet dhe frikën që lidhen me mendimet dhe sjelljen e tij dhe të mësojë të lidhet më pozitivisht me të tjerët.

Terapia në grup. Ky është një lloj psikoterapie në të cilën një grup njerëzish takohen për të përshkruar dhe diskutuar problemet e tyre së bashku nën mbikëqyrjen e një terapisti ose psikologu. Terapia në grup mund të jetë veçanërisht e dobishme për njerëzit me çrregullim të personalitetit histrionic, veçanërisht nëse bisedoni me njerëz me të njëjtin problem. Mund të ndihmojë dikë të shohë sjelljen e tij te të tjerët dhe se si ndikon tek ata.

Psikoterapia psikodinamike. Ky lloj terapie fokusohet në rrënjët psikologjike të vuajtjes emocionale. Nëpërmjet vetë-reflektimit dhe vetëekzaminimit, një person që i nënshtrohet terapisë percepton modele problematike të marrëdhënieve në jetën e tij.

Psikoterapi mbështetëse. Kjo lloj terapie synon të përmirësojë simptomat dhe të ruajë, rivendosë ose përmirësojë vetëvlerësimin dhe aftësitë e përballimit. Terapia përfshin ekzaminimin e qëndrimeve dhe modeleve të reagimit ose sjelljes emocionale.

Terapia kognitive-sjellëse. Kjo është një lloj terapie e strukturuar dhe e orientuar drejt qëllimit. Një terapist ose psikolog ndihmon një person të sëmurë të shikojë me kujdes mendimet dhe emocionet e tij dhe të kuptojë se ato ndikojnë në veprimet e tyre. Nëpërmjet kësaj terapie, një person mund të heqë qafe modelet e mendimeve dhe sjelljeve negative dhe të mësojë të adoptojë modele më të shëndetshme të të menduarit dhe zakoneve.

Edhe pse aktualisht nuk ka asnjë ilaç që mund të trajtojë çrregullimet e personalitetit, ka medikamente për depresionin dhe ankthin që mund të kenë njerëzit me çrregullim të personalitetit histrionic. Trajtimi i këtyre kushteve mund të lehtësojë trajtimin e çrregullimit të personalitetit histrionic.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat