Duhet larë fytyra në dush apo jo? Ekspertët janë të prerë për përgjigjen

Shëndetësia

Duhet larë fytyra në dush apo jo? Ekspertët janë të prerë për përgjigjen

Më: 23 maj 2022 Në ora: 18:00
Foto ilustrim

Pastrimi i lëkurës, në dukje një proces tejet i lehtë është më i komplikuar nga sa shumë njerëz mendojnë. Duke filluar nga temperature e ujit, aplikimi i soliucionit larës e deri tek fshirja e lëkurës duket se çdo hap ka një kleçkë.

Uji i ngrohtë në lëkurë të jep një ndjesi çlodhjeje , por fytyra në ndryshim nga pjesët e tjera të trupit më shumë dëmtohet sesa përfiton nga uji i ngrohtë.

Epiderma në këtë zonë është tejet delikate dhe uji i ngrohtë nuk bën asgjë veçse dehidraton në nivel qelizor lëkurë, than yndyrën natyrale përgjegjëse për shkëlqimin e lëkurës dhe e lë atë të thatë dhe të plasaritur.

Sipas Charlotte Cho, estetiste e licensuar dhe themeluese e Soko Glam uji i nxehtë shkatërron barrierat të lëkurës duke e lënë atë të pambrojtur ndaj agjentëve të jashtëm. Në vend të kësaj, ajo rekomandon larjen e fytyrës në lavaman e shmangien e ujit të nxehtë apo shkumës së shampos në fytyrë gjatë kohës që laheni dush.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat