​Një gabim kur konsumoni qershi mund të jetë shumë i rrezikshëm

Shëndetësia

​Një gabim kur konsumoni qershi mund të jetë shumë i rrezikshëm

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 00:04
Foto ilustrim

Këto ditë, kur sezoni i qershive është tashmë në erë, individët nuk i hedhin bërthamat, por i gëlltisin. Gastroenterologët shpjegojnë se sa e rrezikshme mund të jetë kjo.

Nga mjeku i ambulancës dëgjohet sa pak nga pak kanë një ndërhyrje sepse dikush ka ngrënë qershi ose vishnje të plota - me gjithë bërthamë. Kjo nuk është aspak naive.

Çdo bërthamë e frutës mund të shkaktojë një problem të madh në traktin gastrointestinal. Përkatësisht, me kalimin e viteve, për shkak të dobësisë së muskujve, vërehen zmadhime në zorrën e trashë, siç janë xhepat. Bërthamat e frutave mund të bien dhe të qëndrojnë aty dhe kjo zakonisht zgjidhet me ndërhyrje kirurgjikale, thonë mjekët.

Megjithatë, ky nuk është problemi i vetëm.

Bërthamat nuk mund të treten dhe, nëse dikush ka ndonjë problem me tretje të dobët, ato qëndrojnë më gjatë dhe mund të fryhen me kalimin e kohës dhe të krijojnë problem edhe te të rinjtë.

Mjekët thonë se një sasi më e vogël nuk duhet të shkaktojë komplikime, por nëse hamë shumë bërthamë janë të mundshme probleme. Për këtë arsye thjesht duhet shmangur çdo bërthamë frute. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat