​Kontrolloni shëndetin e zorrëve me ndihmën e misrit

Shëndetësia

​Kontrolloni shëndetin e zorrëve me ndihmën e misrit

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 13:26
Ilustrim

Nëse dyshoni për probleme dhe sëmundje të tretjes, ekziston një test i thjeshtë në shtëpi që mund ta përdorni për të kontrolluar shëndetin e zorrëve tuaja.

Duke qenë se trupi e ka të vështirë të tresë misrin, ky është një ushqim ideal për të testuar funksionin e zorrëve.

Hapi 1:

Mos hani misër për një javë para testit.

Hapi 2:

Tani hani një grusht misër të ëmbël. Mund ta hani me një sallatë, një vakt më specifik ose vetëm.

Hapi 3:

Vini re kohën kur keni ngrënë misër - është shumë e rëndësishme!

Hapi 4:

Prisni. Mos hani më misër pas kësaj pjese provë. Monitoroni tretjen tuaj dhe kontrolloni jashtëqitjen tuaj.

Hapi 5:

Vini re kohën kur misri u bë i dukshëm në jashtëqitje.

Tretje normale

Nëse nga konsumimi deri në shfaqjen e misrit në jashtëqitje kanë kaluar 24 deri në 36 orë, kjo do të thotë se keni tretje të mirë.

Tretje e përshpejtuar

Nëse misri u shfaq në më pak se 12 orë, tretja juaj po funksionon shpejt. Jashtëqitja juaj është ndoshta më e butë, por kjo nuk duhet t'ju shqetësojë. Kjo do të thotë që ju thjesht e tretni ushqimin më shpejt.

Tretje e ngadaltë

Nëse kanë kaluar 36 ose më shumë orë, ose nëse shfaqet kapsllëku, është e qartë se bëhet fjalë për tretje të ngadaltë. Nëse keni tretje të ngadaltë, pini më shumë ujë, hani më shumë fibra ushqyese përmes frutave, perimeve dhe drithërave të freskëta. Aktiviteti i rregullt fizik gjithashtu ndihmon në përshpejtimin e tretjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat