Shkencëtarët drejt zbulimit të madh për trajtimin e sëmundjes së neuroneve motorike

Shëndetësia

Shkencëtarët drejt zbulimit të madh për trajtimin e sëmundjes së neuroneve motorike

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 20:56
Foto ilustrim

Studiuesit kanë zbuluar një terapi që përdoret për trajtimin e sëmundjes së neuroneve motorike (MND). Trajtimi që propozojnë shkencëtarët mund të ndihmojë në ngadalësimin e përparimit të paralizës së lidhur me MND.

Shkencëtarët thanë se kanë ndërmarrë një hap të rëndësishëm me një ilaç që përdoret aktualisht për të trajtuar prostatën e zmadhuar dhe presionin e lartë të gjakut, që është terazosina. Krahas partnerëve në Universitetin e Oksfordit, ekspertët donin të përcaktonin nëse ilaçi mund të mbronte gjithashtu neuronet motorike nga MND.

“Puna jonë tregon se terazosina është mbrojtëse ndaj vdekjes së qelizave të neuroneve motorike në modele të shumta të MND, duke e bërë atë një terapi të re potenciale emocionuese.”

Përfitimi i punës me terazosin është se ajo tashmë është përshkruar për një gjendje tjetër shëndetësore, kështu që ne e dimë se është e sigurt për njerëzit dhe mund të zhvendoset shpejt në klinikë”, deklaroi Dr. Helena Chaytow, studiuese e lartë postdoktorale në Qendrën Euan MacDonald të Universitetit të Edinburgut dhe autore e parë e studimit. Sipas Skynews, MND është një grup sëmundjesh të rralla që shkatërrojnë qelizat e quajtura neurone motorike dhe i bëjnë pacientët të humbasin ngadalë funksionin e muskujve të tyre. Rreth 5,000 njerëz mendohet se jetojnë me sëmundjen e pashërueshme në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, jetëgjatësia mesatare pas shfaqjes së simptomave është rreth tre vjet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat