​Si ta parandalojmë diabetin e tipit 2

Shëndetësia

​Si ta parandalojmë diabetin e tipit 2

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 09:51
Foto ilustrim

Pirja e një gote qumësht dhe ngrënia e një gote kos çdo ditë mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit të tipit 2, sugjeron hulumtimi. Por shumë mish i kuq, i përpunuar dhe madje i bardhë duket se kanë efektin e kundërt, sipas të njëjtit studim. Studiuesit italianë kanë rekomanduar tani peshkun dhe vezët si ‘zëvendësues të mirë’ për adhuruesit e mishit, bazuar në gjetjet e tyre të reja.

Gjetjet vijnë në mes të rritjes së një mode kundër shëndetit të qumështit, e cila ka parë që paralajmërohet se qumështi i plotë, gjalpi dhe djathi janë të larta në kalori dhe yndyra të ngopura dhe mund të çojnë në një grup problemesh shëndetësore.

Këshillat aktuale të NHS për ushqimin për reduktimin e rrezikut të diabetit të tipit 2 rekomandojnë të hani ushqime me bazë bimore, të tilla si drithëra, perime, fruta, bishtajore dhe qumësht dhe kos me pak yndyrë. Udhëzimet duhet të përditësohen për ta pasqyruar këtë, duke e bërë më të lehtë për njerëzit të zgjedhin ushqimet më të mira për të ulur rrezikun e sëmundjes.

Diabeti i tipit 2 ndodh kur qelizat bëhen rezistente ndaj insulinës, hormoni i cili është përgjegjës për mbajtjen e sheqerit në gjak të qëndrueshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat