Këto janë dëmet që ia shkaktojnë lëngjet e gazuara mëlçisë

Shëndetësia

Këto janë dëmet që ia shkaktojnë lëngjet e gazuara mëlçisë

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 21:01
Foto ilustrim

Nuk është sekret kur thuhet se lëngjet e gazuara janë të dëmshme për mëlçinë.

Për shkak të rritjes së rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, prishjes së dhëmbëve dhe mbipeshes, ka shumë mënyra në të cilat pijet e gazuara ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj. Mund të ndikojë gjithashtu në shëndetin e mëlçisë tuaj.

“Mëlçia ndihmon në metabolizimin e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrnave që konsumojmë dhe më pas i ruan ato si glukogjen, vitamina dhe minerale për përdorim të mëvonshëm”, thotë dietologia me bazë në Neë York Carrie Gans.

“Ndihmon gjithashtu në heqjen e toksinave nga furnizimi ynë me gjak ose zvogëlimin e dëmtimit të trupit”, shton ajo.

Studimet kanë zbuluar se kur konsumoni shumë sheqer, ajo përmbyt mëlçinë duke e kthyer atë në yndyrë në mëlçi. Sipas klinikës “Mayo”, simptomat e sëmundjes së mëlçisë yndyrore jo-alkoolike përfshijnë lodhje dhe dhimbje dhe mund të çojnë në plagë të mëlçisë (cerozë) dhe dështim të këtij organi.

Nëse pini shumë lëngje të gazuara, kjo gjithashtu mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës. Një studim zbuloi se ata që pinin 4 pije me sheqer në ditë për vetëm 3 javë në një total prej 40-80 gram sheqer raportuan rritje të rezistencës ndaj insulinës.

Pas kësaj, u përcaktua se pijet e gazuara gjithashtu rrisin rrezikun e diabetit të tipit 2.

Këto pijë nuk janë të dëmshme vetëm për shkak të sasisë së madhe të sheqerit, por edhe sepse përmbajnë shumë shurup misri me fruktozë të lartë. Dhe është përcaktuar që të ketë efekte negative në mëlçi. Një studim i kryer në vitin 2020 mbi minjtë zbuloi se ata që ishin ushqyer me shurup misri me një përmbajtje të lartë fruktoze për një periudhë të gjatë kohore kishin shenja të përkeqësimit të barrierës së murit të zorrëve dhe mëlçisë së dëmtuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat