Nga SIDA tek meningjiti, problemet shëndetësore që kanë simptoma të ngjashme me gripin

Shëndetësia

Nga SIDA tek meningjiti, problemet shëndetësore që kanë simptoma të ngjashme me gripin

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 06:12
Ilustrim

Dhimbje fyti, rrjedhje hundësh, kollë, lodhje dhe dhimbje trupi, këto janë disa nga shenjat treguese të gripit. Por të kesh këto simptoma nuk do të thotë domosdoshmërisht se ke grip. 

Shumë sëmundje të tjera mund të çojnë në simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë koronavirusin, i cili ka ndikuar jetën tonë që nga viti 2020. Edhe pse simptomat klasike vazhdojnë të jenë ethet, kolla dhe lodhja, dhimbjet e fytit, rrjedhje hundësh dhe tështitje. Kjo nga ana tjetër e ka bërë të vështirë për njerëzit të bëjnë dallimin midis COVID-19 dhe gripit.

Megjithatë, ky artikull do të risjellë në vëmendje sëmundjet dhe infeksionet (përveç vetë gripit) që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme me gripin.

Ftohje e zakonshme
Ftohja e zakonshme është një sëmundje virale që ka ekzistuar shumë kohë përpara se COVID-19 të përbënte një rrezik për jetën tonë. Ashtu si gripi, ajo mund ta lodhë një person, t'i bëjë ata të kolliten, teshtijnë, të çojë në humbje të nuhatjes dhe të shkaktojë dhimbje të fytit. Zakonisht simptomat janë relativisht më të lehta se infeksionet e tjera dhe shfaqen gradualisht.

Bronkiti
Bronkiti është një sëmundje që shfaqet kur tubat bronkiale që transportojnë ajrin në mushkëri inflamohen ose fryhen. Kjo më pas çon në një kollë të bezdisshme me mukozë, dhimbje të fytit dhe letargji. Ekzistojnë dy lloje të bronkitit: bronkiti akut dhe bronkiti kronik. Ndërsa e para është më e zakonshme dhe simptomat zgjasin vetëm disa ditë, e dyta është më e rëndë dhe mund të jetë e vazhdueshme ose e përsëritur.

Virusi sincicial i frymëmarrjes (RSV)
Virusi sincicial i frymëmarrjes ose RSV gjithashtu mund të shfaqë simptoma që mund ta ngatërrojnë atë me gripin. Është një virus i zakonshëm i frymëmarrjes që zakonisht shkakton simptoma të buta, të ngjashme me të ftohtin, nga të cilat shumica e njerëzve shërohen brenda një ose dy javësh. Megjithatë, kjo sëmundje mund të marrë një kthesë serioze kur bëhet fjalë për foshnjat dhe njerëzit e moshuar. 

Meningjiti
Meningjiti është një gjendje që shkakton inflamacion të membranave të quajtura meningje që mbrojnë trurin dhe palcën kurrizore. Shenjat e hershme të sëmundjes mund të ngatërrohen me grip. Disa simptoma të zakonshme përfshijnë dhimbje koke, ethe dhe lodhje. Sipas CDC, meningjiti jo vetëm që mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial ose viral i lëngut që rrethon trurin dhe palcën kurrizore, por gjithashtu mund të shkaktohet nga lëndimet, kanceri, ilaçet e caktuara dhe llojet e tjera të infeksioneve.

Pneumoni
Pneumonia është shumë më shqetësuese për sëmundjet e frymëmarrjes sesa një grip, por mund të shkaktojë simptoma që fillimisht duken si një gjendje më pak shqetësuese. Ndodh kur një infeksion prek qeskat e ajrit në një ose të dyja mushkëritë. Ky infeksion i mushkërive mund të shkaktojë simptoma të tilla si kollë, ethe, të dridhura, lodhje dhe probleme me frymëmarrjen.

HIV
CDC e përcakton HIV-in (virusin e mungesës së imunitetit të njeriut) si një virus që sulmon sistemin imunitar të trupit, i cili nga ana tjetër mund të çojë në simptoma të ngjashme me gripin që vazhdojnë për rreth 2 deri në 4 javë pas infektimit. Disa nga simptomat e zakonshme përfshijnë ethe, të dridhura, skuqje, djersitje gjatë natës ose dhimbje muskujsh. Aktualisht, nuk ka një kurë efektive për HIV-in dhe ata që infektohen me këtë virus e kanë atë për gjithë jetën. Megjithatë, trajtimi përfshin reduktimin e sasisë së virusit në trup dhe ndihmën për të qëndruar të shëndetshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat