Ushqimet që mund të shërojnë diabetin

Shëndetësia

Ushqimet që mund të shërojnë diabetin

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 00:31
Foto ilustrim

Zgjedhja e ushqimeve të shëndetshme për ata që kanë diabetin e tipit 2 është tejet e rëndësishme për të mbajtur në kontroll këtë sëmundje.

Por ka edhe ushqime të cilat jo vetëm që e mbajnë në kontroll diabetin, por edhe e përmisojnë atë, transmeton Klan Kosova.

Hulumtuesit kanë identifikuar disa ushqime kyçe që duket se e përmisojnë gjendjen e njerëzve me diabet dhe ndoshta ulin rrezikun.

Boronica

Portokalli

Çokollata e zezë

Vaji i ullirit

Perimet e gjelbërta

Lajthitë dhe gjalpi i kikirikut

Kanella

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat