Ditë e madhe për mjekësinë: Ja çfarë arrijnë të bëjnë mjekët suedez - Bota Sot
Ditë e madhe për mjekësinë: Ja çfarë arrijnë të bëjnë mjekët suedez

Shkencë & Teknologji

Ditë e madhe për mjekësinë: Ja çfarë arrijnë të bëjnë mjekët suedez

Më: 11 janar 2019 Në ora: 09:20
Foto ilustrim

Një grua ka ngelur shtatzënë pas një transplantimi të mitrës të kryer me një robot, kanë zbuluar shkencëtarët.

Procedura e parë në botë është realizuar në Suedi më 2018-ën dhe nëna që do të presë tani është duke pritur fëmijën e saj në pranverë të këtij viti.

Transplantet e mitrës përfshijnë heqjen kirurgjikale të mitrës së një gruaje dhe implantimin në atë që nuk mund të lindë një fëmijë në mënyrë natyrale.

Kur gruaja suedeze, emri dhe mosha e të cilit mbetën të panjohura, lind, ajo do të jetë vetëm personi i 14-të që do të ketë një fëmijë pas një transplantimi të mitrës.

Mjekët thanë se duke përdorur robotët për procedurën ka ‘një të ardhme të madhe’ dhe e bën kirurgjinë më pak të dëmshme për donatorët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...