Gabim i madh kompjuterik rrezikon miliona njerëz nga hakerët

Shkencë & Teknologji

Gabim i madh kompjuterik rrezikon miliona njerëz nga hakerët

Më: 20 nëntor 2020 Në ora: 15:40
Foto Ilustrim

E meta mund të shfrytëzohet brenda pak minutash dhe përdoruesit nuk do ta dinin që të kishte ndodhur, paralajmërojnë studiuesit.

Një gabim i madh në portet Thunderbolt të përdorura në kompjuterë lejon një haker të hyjë në skedarët e mbrojtur, thonë studiuesit e sigurisë, transmeton lajmi.net.

Gabimi do të lejonte që një haker të hynte në përmbajtjen e një llaptopi brenda disa minutave, thonë ata. Studiuesit paralajmërojnë se sulmi është i fshehtë, që do të thotë se njerëzit e prekur nga nuk do të mund të gjenin asnjë gjurmë të tij.

E quajtur “Thunderspy”, sulmi përfiton nga një problem në portin Thunderbolt të përdorur në shumë llaptopë moderne dhe kompjutera desktop.

Ajo portë ka për qëllim të lejojë transferimin e shpejtë të skedarëve midis kompjuterëve, por kjo e bën atë pjesërisht sepse ka qasje më të lehtë në disa nga pjesët qendrore të arkitekturës së kompjuterit, të cilat mund të shërbejnë si një avantazh për hakerat.

Studiuesit që zbuluan gabimin kanë krijuar një faqe në internet të veçantë, të quajtur edhe Thunderspy, e cila përfshin një mjet për të kontrolluar nëse një kompjuter i caktuar është i prekshëm. Nëse është kështu, do të japë këshilla se si të mbroheni nga të metat, megjithëse vendosja e atyre mbrojtjeve në vend është disi e ndërlikuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat