Sulmet Dolphin mund të mashtrojnë mikrofonat e zgjuar dhe ndihmësit digjitalë - Bota Sot
Sulmet Dolphin mund të mashtrojnë mikrofonat e zgjuar dhe ndihmësit digjitalë

Shkencë & Teknologji

E martë, 16 tetor 2018

Sulmet Dolphin mund të mashtrojnë mikrofonat e zgjuar dhe ndihmësit digjitalë

Më: 13 maj 2018 Në ora: 21:46
Hulumtuesit në vitin 2016 vërtetuan se ata mund ta përdorin teknikën për të aktivizuar komandat themelore, të tilla si telefonimi dhe nisja e faqeve të internetit.

Edhe pse nuk kemi nevojë për një arsye shtesë për të qenë të befasuar nga mundësitë e asistentëve digjitalë, ekziston një skenar i ri që nuk është shumë argëtues: muzika që dëgjoni ose bisedat në TV mund të mashtrojnë asistentin tuaj digjital me komandat që veshi i njeriut nuk mund t’i zbulojë.

Kjo metodë njihet si "Sulmi Dolphin", sepse delfinët dëgjojnë ato që njerëzit nuk mund ta bëjnë, dhe studiuesit janë të vetëdijshëm për këtë problem me vite të tëra.

Hulumtuesit në vitin 2016 vërtetuan se ata mund ta përdorin teknikën për të aktivizuar komandat themelore, të tilla si telefonimi dhe nisja e faqeve të internetit. Në atë kohë supozohej të ishte në gjendje të përfshiheshin këto sinjale audio në muzikë dhe regjistrime të tjera.

Duket se ajo ditë më në fund erdhi. Në raportin që u botua për herë të parë nga The New York Times, studiuesit kanë vërtetuar se me të vërtetë është e mundur për të fshehur zërin brenda xhirimeve tjera në atë mënyrë që ai është pothuajse i pamundur për ta zbuluar veshi i njeriut.

Hulumtuesit arritën ta bënin këtë duke përdorur regjistrimet e muzikës dhe të fjalës. Në të dy rastet, ndryshimet janë pothuajse krejtësisht të pavërejtura. Studiuesit e testuan këtë përmes softuerit të njohjes së fjalëve, jo ndihmësve digjitalë, por ndikimi i eksperimentit është në çdo rast i madh.

Hulumtimet mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në kompanitë e teknologjisë dhe te njerëzit që blejnë pajisje me ndihmësin e integruar digjital. Nuk është e vështirë të imagjinohen hakerët që përdorin teknikën për të fituar qasje përmes ndihmësve digjitalë. 

Kjo është edhe më shqetësuese për shkak të trendin në rritje të asistentëve digjitale, të cilët vazhdimisht dëgjojnë për t' iu përgjigjur komandave dhe pyetje. The New York Times shkruan se mashtruesit dhe hakerët mund të përdorin teknologjinë për të zhbllokuar derën e përdoruesit në shtëpi ose të marrë jashtë para nga llogaritë bankare të përfituesve.

Kompanitë e teknologjisë janë të vetëdijshme për të gjithë këtë, dhe karakteristikat si njohja e zërit janë të dizajnuara për t'u marrë me kërcënimet e këtij lloji. Apple, Google dhe Amazon kanë vënë në dukje se teknologjia e tyre ka ndërtuar elementë sigurie, por asnjëra prej kompanive nuk ka publikuar detaje specifike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test