Rebelohet Shkodra, bllokojnë rrugët kundër rritjes së çmimeve

Shkodra

Rebelohet Shkodra, bllokojnë rrugët kundër rritjes së çmimeve

Më: 9 mars 2022 Në ora: 14:03
Foto ilustrim

Shkodra ka qenë qyteti i parë që ka reaguar për rritjen e çmimit të karburanteve.

Gjatë ditës së sotme, një grup qytetarësh shkodranë, kanë bllokuar për disa minuta rrugën në drejtim të Lezhës dhe Tiranës në shenjë proteste për shtrenjtimin e karburanteve dhe ushqimeve.

“Priotesto! Buka, vaji, karburantet janë rritur” shkruanin ata në disa kuti kartoni të vendosura në mënyrë simbolike në rrugë duke dnërprerë për disa minuta lëvizjen e makinave.

Kujtojmë se vendi po përballet me një rritje të lartë të çmimeve, ku aktualisht çmimi i naftës ka shkuar në 270 lekë për litër, rritja më e madhe kjo prej shumë vitesh.

Sa i përket ushqimeve, ato janë shtrenjtuar me gati 7% vetëm gjatë muajit të shkuar sipas INSTAT, ndërsa pritet që rritja të jetë më e lartë në mars.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat