Shtëpia e barit në Shkodër, shkon në 26 numri i të arrestuarve/ Vihen në pranga babë e bir, në kërkim bashkëpunëtori

Shkodra

Shtëpia e barit në Shkodër, shkon në 26 numri i të arrestuarve/ Vihen në pranga babë e bir, në kërkim bashkëpunëtori

Më: 15 tetor 2022 Në ora: 14:38
Foto ilustrim

Një shtëpi bari e zbuluar pak ditë më parë në Shkodër çoi në arrestimin e dhjetëra personave, ku së fundmi listës së tyre iu janë shtuar babë e bir.

Në fazën e pestë të operacionit policor të koduar “Qarku”, numri i të arrestuarve ka arritur në 26, ndërsa në kërkim është shpallur bashkëpunëtori i tyre me iniciale P. A.

Policia ka sekuestruar nga shtëpia e tyre 3 pako me lëndë narkotike kanabis, doza kanabisi të gatshme për shitje me peshë totale 1.5 kg dhe një 1 armë sportive.

49-vjeçari me iniciale V. N. dhe 25-vjeçari me iniciale S. N. (babë e bir), banues në lagjen “Guerile” të Shkodrës, u vunë në pranga, ndërsa u procedua në gjendje të lirë 49-vjeçarja V. N. (bashkëshortja e shtetasit V. N.).

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”,  “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

Si u zbulua kultivimi i lëndëve narkotike dhe të arrestuarit:

Policia e Shkodrës zbuloi sot detaje të reja të megaoperacioni ‘Qarku’, që coi në zbulimin e shtëpisë së barit në fshatin Bardhaj.

Burime zyrtare thanë se shtëpia ku u gjet lënda narkotike në proces tharjeje dhe lëndë narkotike të thatë, me peshë totale 86 kilogramë kanabis, ishte në pronësi të 31-vjeçarit Pjetër Gjoni, ndërsa në të u arrestuan në flagrancë duke përpunuar lëndën narkotike, 10 persona, të gjitha gra.

Njëra prej këtyre shtetaseve, konkretisht Danjela Hasani, 42 vjeçe, banuese në Kombinat, Tiranë, e dënuar edhe 3 herë të tjera më parë po për këtë veprimtari kriminale, kishte rolin e organizatores. Ajo gjente punëtore, kryesisht nga Tirana dhe Kruja, për të përpunuar kanabisin.

Po gjatë operacionit, shërbimet e Policisë kanë kapur dhe arrestuar në flagrancë shtetasit:

Zef Gjoni., 56 vjeç dhe Antoneta Gjoni ., 55 vjeçe (bashkëshortë) dhe 3 djemtë e tyre, shtetasit: Elvis Gjoni, 24 vjeç, Roland Gioni 22 vjeç dhe Pjeter Gjoni, 31 vjeç, si dhe shtetasja Flora Gioni., 29 vjeçe, bashkëshortja e shtetasit Pjeter Gjoni. Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim shtetasi Fabion Gjoni 31 vjeç 31 vjeç.

Nga hetimet ka rezultuar se shtetasi Pjetër Gjoni, grumbullonte bimë narkotike kanabis për përpunimin dhe përgatitjen për shitje. Këta shtetas, dyshohet se në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kryer veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

Në vijim të kontrollit, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan 86 kilogramë kanabis, dy ventilatorë që shërbenin për tharjen e bimëve narkoitke, 3 automjete dhe 15 aparate celulare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat