“Alpe të Pastra”/ Arrestohet 26-vjeçari në Shkodër, pjesë e grupit kriminal të kultivimit të bimëve narkotike

Shkodra

“Alpe të Pastra”/ Arrestohet 26-vjeçari në Shkodër, pjesë e grupit kriminal të kultivimit të bimëve narkotike

Më: 12 dhjetor 2023 Në ora: 15:13
Foto ilustrim

Ka shkuar në 4 numri i të arrestuarve si pjesëtarë të një grupi kriminal, përgjegjës për kultivimin e bimëve narkotike cannabis sativa, në fshatrat Kir dhe Pult.

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga 26-vjeçarin Kristjan Plepaj.

Ndërsa 3 shtetasit e pjesë grupit prej 10 pjesëtarësh, u arrestuan më datë 26.11.2023, ndërsa bimët e kultivuara nga këta shtetas u asgjësuan në gusht të këtij viti, në kuadër të fazës së 12 të megaoperacionit “Alpe të pastra”.

Si rezultat i veprimeve intensive operacionale të kryera në kuadër të operacionit policor të koduar “Sundimi i ligjit”, për ndalimin e shtetasit të akuzuar për vepra penale të ndryshme, shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, të mbështetura nga inteligjenca policore, bënë të mundur lokalizimin, kapjen dhe vënien në pranga të 26 vjeçarit.

I riu u ndalua sepse nga hetimet e kryera në bashkëpunim me Prokurorinë e Shkodrës, ka rezultuar se bashkë me 9 shtetas të tjerë, të organizuar si grup, kanë kultivuar në fshatrat Kir dhe Pult, 10 274  bimëve narkotike cannabis sativa, të cilat u asgjësuan nga shërbimet e Policisë, në gusht të vitit 2023, si rezultat i fazës së 12 të megaoperacionit anticannabis, në nivel qarku, të koduar “Alpe të pastra”.

Më datë 26.11.2023, Policia arrestoi 3 pjesëtarë të këtij grupi, ndërkaq vijon puna për kapjen e pjesëtarëve të tjerë, tashmë të identifikuar.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat