Shkupi sërish është ndër qytetet me ajrin më të ndotur në botë

Shkupi

Shkupi sërish është ndër qytetet me ajrin më të ndotur në botë

Më: 6 janar 2024 Në ora: 12:38
Foto ilustrim

Sot Shkupi është në vendin e nëntë në botë për nga ndotja e ajrit në listën e platformës IQAir (World Air Quality Index).

Sipas përqendrimit të grimcave PM në ajër, i matur në orën 11:00 me orën lokale, ajri në Shkup është “i pashëndetshëm” dhe ekspozimi në ajër të hapur nuk rekomandohet për njerëzit me shëndet të ndjeshëm.

Qytetet më të ndotura në botë këtë mëngjes janë Delhi në Indi, Lahore në Pakistan, Kalkuta në Indi, Shangai në Kinë, Katmandu në Nepal, Mumbai në Indi, Karaçi në Pakistan dhe qyteti kinez Hangzhou.

Për shkak të nivelit të lartë të ndotjes së ajrit, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MZSPP) më 27 dhjetor ka marrë masa dhe ka dhënë rekomandime për mbrojtjen e popullatës në Shkup.

Masat u hoqën dje, pasi Sistemi i Monitorimit Automatik Shtetëror përcaktoi se më 4 janar 2024, përqendrimet mesatare ditore të PM10 ishin nën kufirin e përcaktuar të alarmit prej 150 mg/m3. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat